Żylaki nóg – profilaktyka i leczenie

 • admin
 • 16 maja 2018
 • Możliwość komentowania Żylaki nóg – profilaktyka i leczenie została wyłączona

Żylaki kończyn dolnych to najczęstszy rodzaj żylaków. Jest to problem, który dotyka w szczególności kobiety. W naszym kraju boryka się z nim ponad połowa Polek. Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć nawet najmniejszych objawów i w porę udać się do lekarza. Jaką profilaktykę powinniśmy stosować oraz jaki rodzaj leczenia wybrać w przypadku powstania żylaków?

Czym są żylaki?

Żylaki są chorobą związaną z przewlekłą niewydolnością żylną. Najczęstszą postacią żylaków są żylaki kończyn dolnych. Jest to również jedna z częściej występujących chorób układu krwionośnego. Objawia się rozciągniętymi żyłami, które są widoczne przez skórę. Są one często wypukłe, mające zgrubienia, wybrzuszenia oraz przebarwienia. Żyły są wtedy poszerzone w workowaty lub wrzecionowaty sposób, a także wydłużone oraz poskręcane. Żylaki są problem, który zdecydowanie częściej dotyka kobiety, przeważnie po 40 roku życia.

Przyczyny i objawy powstawania żylaków nóg

Przyczyny powstawania żylaków

Za przyczyny powstawania żylaków nóg uznaje się nadciśnienie żylne w kończynach dolnych, które wynika z tak zwanego upośledzenia funkcji zastawek, co wiąże się ze spadkiem napięcia w ścianach naczyń żylnych i w efekcie prowadzi do zastoju krwi ( przewlekłej niewydolności żylnej). Przyczyną mogą być także niedrożności naczyń krwionośnych w wyniku zakrzepicy żył głębokich. 

Żylaki mogą tworzyć się także u osób prowadzących siedzący lub stojący trybu życia, otyłych jak i przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Na tym nie koniec, bowiem ryzyko powstawania żylaków potęguje również wiek ( bardziej narażone na żylaki nóg są osoby starsze), płeć ( zdecydowanie częściej występują u kobiet), jak i podłoże genetyczne( gdy problem żylaków dotyczy obojga rodziców szansa na ich odziedziczenie wynosi aż 82%!)

Objawy powstawania żylaków

Głównym objawem są oczywiście bardziej widoczne żyły na łydkach lub wewnętrznej stronie ud. Kolejną widoczną zmianą, która powinna nas zaniepokoić są pajączki, czyli popękane naczynka. Żylaki objawiają się ponadto uczuciem ciężkich nóg, bólami łydek, opuchlizną w okolicach kostek jak i skurczami.

Profilaktyka i leczenie

Powszechne powiedzenie brzmi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak więc uchronić się od problemów z krążeniem w nogach?

Profilaktyka

 • Po pierwsze, jeśli zauważyłaś/eś, że jesteś w grupie osób, które są narażone na powstawanie żylaków podejmij odpowiednie kroki już teraz! W przypadku spędzenia całych dni w pozycji siedzącej obowiązkowo należy do codziennej rutyny włączyć sport! Najlepszym wyborem są ćwiczenia rytmiczne, które nie obciążają stawów. Spaceruj, jeździj na rowerze lub zacznij chodzić na basen, gdyż pływanie dodatkowo poprawia przepływ krwi.
 • Należy także zwracać uwagę na stosowaną przez nas dietę, aby nie doprowadzić do nagromadzenia się w naszym organizmie nadmiaru tkanki tłuszczowej, co w efekcie prowadzić może do otyłości. Powinna być ona bogata w warzywa i owoce, a także produkty zawierające witaminę B, witaminę C, PP oraz E jak i krzem.
 • Warto zaopatrzyć się również w medyczną odzież uciskową (opaski, pończochy).
 • Odpoczywaj z kończynami dolnymi uniesionymi powyżej poziomu serca.

Leczenie

Niestety, w przypadku gdy problem żylaków już nas dopadł żadne środki zapobiegawcze ani domowe metody nie okażą się wystarczające. Możemy jedynie zapobiegać ich dalszemu rozwojowi.

Istnieje kilka sposób leczenia żylaków. Najpopularniejsze z nich to:

 • Skleroterpia, inaczej nazywana obliteracją, polegająca na nakłuwaniu rozszerzonych żył specjalnymi płynami obliterującymi, co powoduje usunięcie tak powstałych niedoskonałości,
 • Laserowa operacja
 • Operacja klasyczna, która polega na wykonaniu nacięć na skórze i usunięciu chorej żyły w całości lub części.
 • Usuwanie parą wodną, który przeprowadzany jest poprzez zmykanie światła niewydolnej żyły parą wodną o temperaturze około 110 stopni Celsjusza.

Większość z tych zabiegów to zabiegi bezpieczne i nieinwazyjne. Warto stosować również domowe metody lub preparaty niewymagające recepty takie jak maść z kasztanowca oraz zioła takie jak owoc borówki czernicy czy winorośl właściwa. Popularne są także tabletki z diosminą, która poprawia krążenie krwi oraz wzmacnia napięcie ścian żylnych.