Zmarszczki na twarzy – jak powstają?

Pojawienie się zmarszczek jest uwarunkowane takimi czynnikami jak geny, promieniowanie słoneczne, upływ czasu, hormony, czy też ubytki kości i tłuszczu. Zmarszczki to pierwsza oznaka starzenia się skóry. Występują już około 25 roku życia, i wraz z biegiem czasu jest ich coraz więcej. Jak powstają zmarszczki? Czy krem przeciwzmarszczkowy pod oczy może pomóc w opóźnieniu starzenia się skóry twarzy?

Zmarszczki – kiedy dokładnie one powstają?

Skóra zaczyna starzeć się około 25 roku życia. Jednak już wcześniej mogą pojawić się pierwsze zmarszczki mimiczne (niezwiązane z procesem starzenia się skóry). Około 30 roku życia w kącikach oczu mogą powstawać „kurze łapki”, dziesięć lat później – zmarszczki na czole, między brwiami oraz bruzdy biegnące od ust w kierunku skrzydełek nosa. U osoby 50-letniej można zaobserwować opadanie policzków i wystąpienie zmarszczek również na szyi. Wiotką skórę pooraną widoczną siateczką zmarszczek obserwują kobiety po 55 roku życia oraz starsze.

Jak powstają zmarszczki?

To, w jakim tempie starzeje się skóra, jest zależne zarówno od genów (na które nie ma się wpływu), jak i od wielu czynników zewnętrznych, których działanie jest ze sobą powiązane. Najważniejsze to stres, promieniowanie UV, dym tytoniowy, ponieważ pod ich wpływem powstają w skórze wolne rodniki, a więc aktywne, niesparowane cząsteczki tlenu, które odpowiedzialne są za wiele destrukcyjnych procesów, włączając w to niszczenie białek i lipidów w błonie komórkowej skóry. W następstwie tego procesu uszkodzone zostają enzymy komórkowe, które mają wpływ na pracę elastyny i kolagenu, co z kolei przyspiesza destrukcję obu tych struktur. Skóra poddawana działaniu wolnych rodników starzeje się znacznie szybciej, niż wynikałoby to z genów.

Stres degraduje skórę jeszcze w inny sposób – na skutek jego działania wydziela się hormon zwany kortyzolem, który uszkadza fibroblasty produkujące kolagen, co także przyczynia się do degradacji tejże struktury.

Co więcej, nikotyna i inne toksyny zawarte w dymie sprawiają, że włókna podporowe skóry przestają produkować uporządkowaną strukturę, a w dodatku rozpadają się estrogeny, na skutek czego skóra staje się bardziej wiotka, niż wyglądałoby to z metryki.

Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy – wsparcie walki ze zmarszczkami

Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności w likwidowaniu zmarszczek, jednak może w znaczny sposób wspomóc walkę z tym problemem. Usuwa on oznaki starzenia się skóry wokół oczu. Co więcej, redukuje cienie, silnie ujędrnia – a wszystko po to, by zapewnić młodsze spojrzenie. Jego głównym zadaniem jest spłycenie zmarszczki oraz przeciwdziałanie powstawaniu nowych. Dzięki 24-godzinnemu nawilżeniu, skóra pod oczami staje się elastyczna, gładka i promienna.