Zespół cieśni nadgarstka – komu grozi i jak sobie z nim radzić?

  • admin
  • 16 sierpnia 2018
  • Możliwość komentowania Zespół cieśni nadgarstka – komu grozi i jak sobie z nim radzić? została wyłączona

Zespół cieśni nadgarstka to szereg objawów, które wynikają z ucisku na nerw pośrodkowy, zlokalizowany w kanale nadgarstka. Do najbardziej typowych objawów zespołu należy drętwienie w obrębie palców (charakterystyczne jest to, że drętwieją przede wszystkim palce 3, 4 oraz 5). Uczucie drętwienia staje się mniej dokuczliwe lub całkowicie przemija po opuszczeniu dłoni na dół. Dodatkowo osoby dotknięte tym schorzeniem wskazują na występowanie dyskomfortu w całej dłoni i odczucie mrowienia w palcach.

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka?

Okazuje się,  że schorzenie to znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się po ok. 50 roku życia. Predyspozycje do tego schorzenia mają osoby, które często wykonują powtarzalne ruchy dłońmi — przykładowo informatycy, dziennikarze i inne osoby, które na co dzień wykonują pracę na komputerze. Zespół cieśni nadgarstka występuje także znacznie częściej u osób dotkniętych niektórymi chorobami jak przykładowo reumatoidalne zapalenie stawów czy też dna moczanowa.

Sposoby leczenia

Sposób leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest dobierany w zależności od stopnia zaawansowania objawów. Zdarza się, że objawy ustępują samoistnie lub wystarczy kilka sesji zabiegów rehabilitacyjnych u fizjoterapeuty, aby zlikwidować dolegliwości w obrębie dotkniętej zespołem dłoni. Jeżeli objawy nasilają się i nie ustają przez dłuższy okres czasu, stosuje się farmakoterapię. Najczęściej wykorzystuje się glikokortykosteroidy, podawane miejscowo w postaci zastrzyków lub doustnie. Skutecznym i często preferowanym sposobem leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest zabieg chirurgiczny (tzw. uwolnienie nerwu pośrodkowego). Zabieg jest bardzo szybki i prosty, a pozwala zlikwidować przyczynę objawów, czyli ucisk na nerw pośrodkowy. Zespół cieśni nadgarstka można całkowicie wyleczyć.

Czy można uniknąć wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?

Osoby, które są szczególnie narażone na wystąpienie tego schorzenia — czyli wszyscy ci, którzy na co dzień wykonują pracę, wymagającą od nich wymuszonej pozycji nadgarstka, powinni szczególnie dbać o swoją postawę podczas pracy. Dobierając odpowiednie biurko, fotel i ich prawidłową wysokość, dbając o postawę podczas pracy, można niejako w pewien sposób zapobiegać wystąpieniu zespołu i jego objawów. Dodatkowo zaleca się co jakiś czas, w przerwie podczas pracy, wykonywać profilaktyczne ćwiczenia rozciągające nadgarstka, które znacznie rozluźnią dłoń.