Żelazo – źródło prawdziwej siły w ludzkim organizmie

  • ds_admin
  • 30 kwietnia 2019
  • Możliwość komentowania Żelazo – źródło prawdziwej siły w ludzkim organizmie została wyłączona

Jednym z podstawowych parametrów, na które powinniśmy zwracać baczną uwagę przy wynikach badań, jest poziom żelaza w organizmie. Średnio każdy dorosły posiada od czterech do pięciu gram tego pierwiastka, który przez całe życie musimy suplementować, dbając o dietę z jego wystarczającą ilością. 

Dlaczego żelazo jest dla nas takie ważne? Przede wszystkim jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny, w której jest rodzajem magnesu przyciągającego atomy tlenu w płucach, by przetransportować je do najdalszych zakątków organizmu. Niedobór żelaza we krwi spowoduje, że mniej tlenu rozprowadzi się w naszym ciele (pojedyncza krwinka potrafi przyłączyć nawet milion atomów). Organizm człowieka działa bardzo ekonomicznie, więc nie uznaje pustych przebiegów – w drodze powrotnej żelazo w hemoglobinie wyprowadza z komórek pozostałości metabolizmu, by wydalić je drogą krwi żylnej.

Nie tylko hemoglobina. Niedobór żelaza wpłynie także na działanie mioglobiny

Oprócz hemoglobiny żelazo wchodzi również w skład mioglobiny, czyli ważnego składnika mięśni. Dzięki żelazu cząstki tlenu, przylegające do niej za sprawą żelaza, tworzą zapas niezbędny podczas zwiększonego wysiłku. Wówczas mięśnie są w stanie pracować niejako na rezerwie tlenowej, gdy krew nie nadąża z dostarczaniem na bieżąco. Niedobór żelaza może sprawić jeszcze jedną dysfunkcję – bez niego nie uaktywni się większość enzymów w komórkach.

Te produkty sprawią, że niedobór żelaza nie zagrozi tobie i twoim bliskim

By nie dopuścić do tego, by niedobór żelaza spowolnił działanie układów naszego organizmu, należy wprowadzić do diety na stałe produkty zawierające ten pierwiastek w najlepiej wchłanialnej postaci. Prawdziwym przebojem są pomidory suszone na słońcu, dostępne już w niemal każdym sklepie. Jeśli chodzi o owoce, nic nie może się równać z suszonymi morelami. Na obiad wątróbka, owoce morza lub czerwone mięso, a na przystawkę dowolna sałatka z pestkami dyni. Kolejną pozycją w jadłospisie może stać się kasza gryczana, a jeszcze lepiej – zrobiona z niej kaszanka. Dodajmy do tego jajka, do picia sok z buraka, a otrzymamy pełne menu bogate w żelazo. Oczywiście można te produkty łączyć w zestawieniach z innymi artykułami, a zastosowanie choćby jednego z nich co kilka dni zagwarantuje odpowiedni poziom żelaza w naszym organizmie.