Wyciąg z rumianku na stany zapalne

Gdy człowieka dopadną różnego rodzaju stany zapalne, czy to w obrębie jamy ustnej, czy nawet przewodu pokarmowego, warto w pierwszej kolejności zastosować naturalne preparaty, takie jak Azulan, Azucalen lub Azuseptol. Sięgnięcie po naturalne specyfiki jest o wiele bezpieczniejsze niż korzystanie od razu z zaawansowanych środków farmakologicznych. Wyciąg z rumianku jest zdecydowanie bezpieczniejszy i nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia efektów ubocznych stosowania.

Preparat na bazie wyciągu z rumianku sprawdzi się w takich stanach jak:

  • stany zapalne skóry,
  • stany zapalne błon śluzowych i jamy ustnej,
  • stany zapalne dziąseł,
  • skurcze przewodu pokarmowego.

Jest to lek, który wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu można stosować go zewnętrznie. Wyciąg z rumianku, nawet w dużych stężeniach nadal pozostaje substancją całkowicie bezpieczną i w przypadku długotrwałego stosowania jedynym, potencjalnym środkiem ubocznym jest wystąpienie niewielkiego podrażnienia skóry. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i tylko wtedy, gdy dawkowanie znacząco przekroczy zalecane normy.

Wyciąg z rumianku – stosowanie zewnętrzne

Jako że, wyciąg z rumianku wykazuje działanie przeciwzapalne, można je stosować do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Mogą to być stany zapalne wywołane infekcją wirusową, ale także mechanicznym podrażnieniem jamy ustnej. Często zaleca się stosowanie wyciągu do robienia płukanek w czasie stanów zapalnych dziąseł. Zapobiega to powstawaniu zakażeń bakteryjnych w pojawiających się ranach, a ponadto łagodzi bolesne odczucia związane ze stanem zapalnym w tak delikatnym narządzie, jakim jest jama ustna. Sprawdzi się także w stanie zapalnym migdałków. Poza jamą ustną stosuje się go również do złagodzenia stanów zapalnych pochwy. Aplikacja przybiera wtedy postać irygacji lub tamponów. Roztworu na bazie rumianku można także użyć do odkażania i oczyszczania mechanicznie uszkodzonej skóry lub naskórka.

Wyciąg z rumianku do stosowania wewnętrznego

Rumianek i preparaty na nim bazujące świetnie nadają się także do stosowania wewnętrznego. Posiada on działanie rozkurczowe, przez co stosuje się go podczas dolegliwości związanych z układem trawiennym. Poza właściwościami rozkurczającymi działa także przeciwzapalnie i świetnie spisuje się, jako uzupełnienie kuracji innymi, bardziej zaawansowanymi lekami. Stosowanie i sposób aplikacji powinien być dobrany indywidualnie przez lekarza, który weźmie pod uwagę to, w jakim celu stosuje się preparat, a także wykluczy ewentualne przeciwwskazania, których nie ma wiele.