Wszy i gnidy – jak sobie z nimi radzić?

Wszawica – choroba pasożytnicza atakująca dzieci i dorosłych. Nie dotyczy tylko biedoty, jak powszechnie się uważa. Pojawia się nawet w krajach wysoce rozwiniętych. Wszy i gnidy to problem, z którym można sobie poradzić, jednak najpierw trzeba poznać, czym się charakteryzują.

Wszy i gnidy – nietrudne do rozpoznania

Wszy składają we włosach jaja – to właśnie gnidy. Te ostatnie pozornie są łatwiejsze do zwalczenia, bo można je dostrzec, niestety uporanie się z nimi, nie jest tak proste, jak może się wydawać. Pewne jest natomiast, że zlekceważony problem nasila objawy wszawicy.

Wszy i gnidy mogą w równym stopniu atakować głowy dzieci oraz dorosłych. Gdy raz pojawią się we włosach, trzeba zadbać nie tylko o osobę, u której stwierdzono obecność gnid. Kuracji powinni się poddawać wszyscy domownicy, ponieważ wszy mogą się zagnieździć nawet w pościeli, złożyć jaja i problem powróci.

Jak rozpoznać gnidy?

Gnidy mają biało-żółty kolor. Poza tym są owalne i wypukłe, a na ich szczycie znajduje się tzw. wieczko, przez które wydostają się larwy. Gnid nie da się strzepać z włosów, tak jak łupieżu, i to główna różnica pozwalają uniknąć pomyłki w rozpoznawaniu gnid i łupieżu.

Wszy i gnidy zajmują określone miejsca na skórze głowy. Lokalizują się głównie za uszami i na karku, a rzadko na czubku głowy. Nie ruszają się. Dopiero dorosłe wszy wykonują niewielkie ruchy, jednak nie sposób ich dostrzec.

Walka z wszawicą

Do pozbywania się tych nieproszonych gości, służą specjalne płyny do mycia głowy i włosów. Ich zadaniem jest uniemożliwienie wymiany gazowej pasożytom i ich jajom, przez co dochodzi do ich śmierci. Po takim zabiegu konieczne jest zastosowanie grzebienia o długich i gęsto rozmieszczonych ząbkach, aby wyczesać obumarłe pasożyty. Same niestety nie odpadają.

Kurację powinni zastosować wszyscy domownicy, szczególnie dzieci. Ponadto zaleca się dokładne pranie pościeli, ręczników, poduszek i dezynfekowanie wszystkich akcesoriów używanych do pielęgnacji włosów. Wskazuje się również na konieczność dokładnego sprzątania, głównie mebli tapicerowanych i odkurzanie dywanów, by uniknąć powrotu problemu, ze względu na pasożyty, które ukryły się pośród odzieży, pościeli czy innych rzeczy.