Właściwości lecznicze goździków, które warto znać

Goździki z całą pewnością niejednemu z nas kojarzą się przede wszystkim z niezwykle popularną oraz powszechną przyprawą stosowaną w kuchni. Okres jesienny to szczególny czas, w którym wszelkie przyprawy korzenne zajmują honorowe miejsce na półkach, będąc niezbędnym dodatkiem do wielu aromatycznych dań i wypieków. Jednakże goździki to nie tylko sztuka kulinarna, ale także przyprawa o wielu właściwościach leczniczych. Poznajmy zatem ich wpływ na organizm oraz działanie.

Goździki, czyli coś znacznie więcej niż przyprawa

Czym są goździki? Goździki to nierozkwitłe oraz wysuszone pąki kwiatowe drzewa goździkowego. Mają one ciemnobrunatną barwę, która jest wynikiem suszenia oraz odymiania. Wyróżnia je korzenny aromat oraz nieco pikantny i jednocześnie słodkawy smak, za który odpowiada goździkowy olejek eteryczny znajdujący się w pąkach.

Goździki występują między innymi w Tanzanii, Madagaskarze czy Sri Lance. Uprawiane są także w Brazylii oraz Indiach Zachodnich.

Eugenol goździkowy

Tajemnicza nazwa z którą pewnie mało kto kiedykolwiek się spotkał. Czym jest eugenol i co wspólnego ma z goździkami? Otóż eugenol jest organicznym związkiem chemicznym, który daje goździkom ich charakterystyczny zapach. Jest on także głównym składnikiem olejku z goździków (od 72 do nawet 92%). Tak naprawdę ma on postać bezbarwnej oraz oleistej cieczy o bardzo ostrym zapachu. To właśnie eugenol wyróżnia się właściwościami leczniczymi. Spotkać można również w cynamonie.

Poza eugenolem goździki zawierają także duże ilości olejku eterycznego oraz garbników.

Goździki są także źródłem wapnia, magnezu, witaminy A, C, K oraz kwasów omega-3. 

Właściwości lecznicze goździków

Goździki są powszechnie używane w medycynie naturalnej w Indiach czy Chinach, gdzie znane były już kilka tysięcy lat temu. Jakie jest zatem współczesne zastosowanie tej niepozornej przyprawy?

Goździki w stomatologi. Bóle zęba i nieświeży oddech

Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym eugenolu, przyprawa ta wykorzystywana jest w stomatologii w leczeniu kanałowym zębów. Co więcej, działa również odkażająco i znieczulająco, przez co pomaga na bóle zębów. Goździki wchodzą w skład preparatów dla dzieci łagodzących ząbkowanie. Jednak należy pamiętać, że stosowanie goździków nie może równać się zaprzestaniu chodzenia do dentysty.

Goździki pomagają także odświeżyć oddech, dlatego też osoby borykające się z tym problemem powinny je żuć, aby zniwelować nieprzyjemny zapach.

Goździki obniżają poziom cholesterolu oraz cukru

Jest to możliwe za sprawą eugenolu, co potwierdzają badania z 2006 roku, w których wykazano, że kilka gramów goździków dziennie wspomaga produkcję insuliny, a przy tym obniża poziom złego cholesterolu. Goździki zwiększając ilość insuliny we krwi mogą w ten sposób zapobiegać cukrzycy.

Przyprawa na bóle gardła jak i przeziębienia

Dzięki właściwościom antybakteryjnym oraz przeciwbólowych goździki pozwolą zwalczyć objawy przeziębienia. Zalecane jest ich żucie lub robienie naparów. Ich rola polega  na wzmacnianiu układu odpornościowego, pomagając w ten sposób uniknąć infekcji.

Goździki a przemiana materii

Zawarty w nich mangan sprawia, że w naszym organizmie przemiana materii następuje znacznie szybciej. Goździki bowiem wzmagając apetyt pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Popularne są herbaty na bazie goździków. Ponadto, przyprawa ta pomaga również przy problemach trawiennych takich jak wzdęcia czy zgaga.

Goździki pomocne także na skórę

Dotyczy to osób podatnych na grzybicę. Wtedy warto stosować przy kąpielach olejek z goździków, ponieważ ma on właściwości przeciwgrzybicze. Można go także wcierać w skórę przy bólach reumatycznych.