Werbena cytrynowa – co warto o niej wiedzieć?

Medycyna ludowa zna wiele roślin, których właściwości są nie do przecenienia, jeżeli chodzi o naturalną suplementację. Większość z nich można z powodzenia stosowa jako dodatek do potraw. Problem w tym, że ich smak często chcemy ukryć, ale nie werbenę cytrynową… Dlaczego?

Werbena cytrynowa – roślina pospolita, a jednak nieznana

W Ameryce Południowej, szczególnie w Argentynie, werbena cytrynowa jest jednym z powszechniej stosowanych dodatków do żywności i suplementów diety. Do Europy, roślina ta przyjechała około XVIIw. i jakoś do tej pory nie może się przebić spośród innych popularnych u nas ziół. A szkoda, bo jej orzeźwiający, lekko cytrusowy aromat działa niezwykle odprężająco i relaksująco. Liście werbeny nadają się nie tylko do picia w formie herbaty. Jak wszystko co związane z cytrusami, świetnie pasują do wszelkich potraw rybnych i owoców morza. Jako przyprawa mogą również wzbogacić smak niektórych sosów i mięs nadając im przyjemny, ale bardzo intensywny aromat. Intensywność smaku i zapachu można też wykorzystać gdy przedzimi z innymi przyprawami. Dodatek werbeny może pomóc złagodzić smak potrawy i przywrócić mu harmonię.

Werbelina udrożni nos i pomoże zasnąć

Werbena cytrynowa jest ceniona nie tylko za zniewalający smak i aromat, ale też ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Wysoka zawartość werbeliny, która znajduje się w wąskich i szarozielonych liściach werbeny, ma właściwości uspakajające i wyciszające, dzięki czemu chętnie sięgają po nią osoby z depresją, bezsennością i różnego rodzaju nerwicami. Dodatkowo werbelina pomaga w walce z przeziębieniem i zapaleniem zatok. Ma udowodnione działanie udrażniające zatoki i ułatwiające oddychanie. Połączenie działania uspakajającego i udrażniającego nos jest cenione przez osoby z migrenowymi bólami głowy, astmatyków i alergików.

Cytral pomaga w walce z przeziębieniem

Cytral zawarty w werbenie cytrynowej odpowiada nie tylko za jej cytrynowy smak i aromat. Naukowcy twierdzą, że wspomaga walkę z wieloma bakteriami, m.in. gronkowcem złocistym, a także popularnymi wirusami, które lubią nas atakować w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo, cytral jest podejrzewany o działanie antyoksydacyjne, a to pozwala wnioskować, że może wspomagać leczenie nowotworowe, a także przedłużyć młodość i witalność komórek naszego organizmu.

Gdzie kupić werbenę cytrynową?

Choć werbena cytrynowa nie należy do najpopularniejszych przypraw i suplementów dostępnych na Polskim rynku, to raczej nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem jej. Łatwo można ją dostać w sklepach internetowych, a także stacjonarnych sklepach zielarskich, czy nawet aptekach, zwłaszcza tych, które mają bogaty dział drogeryjny i suplementacyjny. Werbena dostępna jest w formie suszonych liści. W celu zrobienia z niej naparu, wystarczy je zalać, podobnie jak liście zielonej herbaty. Jako dodatek do potraw można nią przełożyć kawałki mięsa, dodać do sosu lub rozetrzeć w moździerzu.