Ventolin

Ventolin to inhalator do stosowania doraźnego w trakcie lub tuż przed atakiem astmy. Łagodzi objawy ataku astmy, rozluźniając mięśnie gładkie płuc i otwierając drogi oddechowe umożliwiając tym samym łatwiejszy przeplyw powietrza.

  • Inhalator do stosowania doraźnego
  • Łagodzi objawy astmy
  • Dostepny w dwóch postaciach: Aerozol (Evohaler) lub Dysk (Accuhaler)
  • Substancja czynna to mikroziarnisty salbutamol
  • Dostępny w dawkach 100 mg lub 200mg

Czym jest inhalator Ventolin?ventolin-l

Ventolin zawiera aktywny skladnik salbutamol. Atak astmy może być stresującym i wstrzasąjacym przeżyciem, jesli nie jest się na niego przygotowanym. Decydując się na zakup Ventolin Aerozol (Evohaler) lub Ventolin Dysk (Accuhaler) przez Internet, zapewnisz sobie, że objawy takie jak świszczący oddech, duszność oraz ucisk klatki piersiowej ustapia niemal natychmiastowo w momencie zażycia leku. Lek ten może być również stosowany w połączeniu z profilaktycznymi środkami na astmę w celu łagodzenia stanów zapalnych w płucach oraz ograniczenia wydzielania się śluzu, który może zaostrzyć każdy atak. Ventolin, aerozol inhalacyjny jest rownież lekiem łagodzacym, który może być stosowany przed jak i w trakcie ataku astmy. Inhalator jest dostępny w dwóch dawkach 100mcg (Aerozol) oraz 200mcg (Dysk).

Jak dziala Ventolin?

Podczas ataku astmy, rurki oskrzelików przez które przepływa powietrze, zwężają się w odpowiedzi na zewnętrzne czynniki podrażniające, takie jak pyłki lub dym. Ventolin przyjmuje funkcję tzw. agonisty receptorów beta-adrenergicznych, co oznacza, że pobudza receptory beta w organizmie odpowiedzialne za rozluźnienie mięśni, zwłaszcza wystepujacych w płucach, co umożliwia swobodny przepływ powietrza. Salbutamol pomaga również w łagodzeniu stanów zapalnych poszczególnych komórek, spowodowanych atakiem astmy.

Evohaler (Aerozol) działa w przeciągu pięciu minut zapewniając szybki i skuteczny ratunek przy ataku astmy. Accuhaler (Dysk) działa w podobny sposób, chociaż nie tak szybko jak Evohaler (Aerozol), pomimo zawierania silniejszej dawki składnika aktywnego. Ventolin Dysk nie powinien byc stosowany przez osoby wykazujace nietolerancje laktozy.

Jak stosowac inhalatory Ventolin?

Sposób w jaki korzysta się z inhalatorów calkowicie zależy od ciężkości choroby, poczatku ataków astmy oraz rodzaju wybranego inhalatora. Zazwyczaj przy leczeniu łagodzącym objawy ataku zaleca się dwa wziewy Evohalera (Aerozolu) w trakcie lub przed rozpoczęciem. W przypadku Accuhalera (Dysku) wystarczy jedna dawka, czyli jeden wziew.

Wytyczne mogą się różnić, jeżeli równolegle jest używany inhalator zapobiegawczy. Przed zakupem leku Ventolin radzimy skonsultować się z lekarzem jeżeli przyjmują Państwo więcej niż jeden lek na astmę.

Środki ostrożności podczas stosowania leku Ventolin

Większość astmatyków może bezpiecznie stosować Ventolin podczas ataku astmy, by pomóc w rozszerzeniu dróg oddechowych lub aby potencjalnie uniknąć ataku. Nie powinno się jednakże korzystać z inhalatorów, zarówno w aerozolu jak i w formie dysku (Evohaler i Accuhaler) jeśli jest się uczulonym na którykolwiek z ich składników, takich jak salbutamol czy laktoza – wówczas powinny być zastosowane alternatywne metody leczenia.

Zaleca się, aby osoby cierpiące na cukrzycę, nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca, bedace w ciazy lub karmiace piersia poinformowały o swoim stanie lekarza. Stany te mogą wpłynąć na bezpieczeństwo przyjmowania leku.

Skutki uboczne stosowania leku Ventolin

Prawdopodobienstwo wystapienia efektow ubocznych podczas stosowania leku Ventolin jest niskie. Natomiast tak jak z wiekszoscia lekow, zawsze istnieje ryzyko ich wystapienia. Najczesciej wystepujacymi dzialaniami niepozadanymi sa podrazenienie gardla, bol miesni lub kaszel. Jednakze sa one lekkie w odczucie, jesli w ogole wystapia. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych należy natychmiastowo odstawić lek i zasięgnąć porady lekarza.