Skąd biorą się afty i pleśniawki?

Dolegliwości jamy ustnej to problem, który doskwiera nam niemal nieprzerwanie – by sobie o nich przypomnieć, często wystarczy łyk napoju, nie wspominając już o jedzeniu czy myciu zębów, kiedy stają się najbardziej bolesne. Na szczęście na problemy takie jak afty czy pleśniawki są sposoby!

Najczęstsze przyczyny dolegliwości

Wiele osób zmagających się z problemami dotykającymi jamy ustnej myli afty z pleśniawkami. Podczas gdy te pierwsze powodowane są przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej czy choroby zębów, za drugie odpowiadają grzyby. Afty to w praktyce owrzodzenia błony śluzowej, objawiające się w formie niewielkich, a zarazem bolesnych plamek, które mogą być uciążliwe nawet w przypadku, gdy nie występuje bodziec powodujący ich podrażnienie, taki jak na przykład ostra potrawa. Pleśniawki natomiast stanowią powierzchowną infekcję błony śluzowej i są znacznie mniej bolesne. Objawiają się w formie białych lub białoszarych plamek, najczęściej na języku lub podniebieniu. Mogą występować zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, a ich pierwsze oznaki pojawiają się zwykle w ciągu kilku dni od zakażenia. Kiedy zdołamy już zidentyfikować i nazwać dolegliwość, która nas dotknęła, możemy przejść do etapu przeciwdziałania objawom. Należy mieć świadomość, że zignorowanie problemu, jakim są pleśniawki, w cięższych przypadkach może okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia!

Skuteczne sposoby na afty i pleśniawki

Istnieje wiele sprawdzonych metod, które pomogą nam skutecznie uporać się zarówno z aftami, jak i pleśniawkami. W każdej aptece znajdziemy specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej, łagodzące żele czy aerozole, które przeciwdziałają uciążliwym objawom. Podczas gdy afty po pewnym czasie znikają samoistnie (co nie wyklucza oczywiście możliwości przyspieszenia tego procesu), pleśniawki stanowią już nieco poważniejszy problem i pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować. Odpowiedzialny za ich występowanie grzyb, który skutecznie rozprzestrzenia się w jamie ustnej osoby zakażonej, może rozwinąć się także na inne obszary, do czego absolutnie nie możemy dopuścić! W tym celu należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, który dobierze dla nas odpowiednie leczenie. Zwykle polega ono na bezpośrednim nakładaniu na pleśniawki preparatów przeciwgrzybiczych, jednak nawet ten zabieg nie zawsze okazuje się w pełni skuteczny. Dlatego w niektórych przypadkach konieczne może być przepisanie osobie chorej antybiotyku. Nie chcąc dopuścić do wystąpienia problemów rodzaju aft i pleśniawek, należy przede wszystkim dbać na co dzień o prawidłową higienę jamy ustnej.