Rak piersi – odpowiednia profilaktyka ratuje życie

Wśród najczęściej występujących nowotworów wymienia się raka piersi. Istnieją zarówno łagodne, jak i złośliwe odmiany, w przypadku tych drugich, komórki rakowe namnażają się w zastraszającym tempie. Jednakże, odpowiednio szybkie rozpoznanie choroby jest w stanie uratować nie tylko zdrowie, ale również życie kobiety.

 

Jak objawia się rak piersi?

Nowotwór piersi sieje postrach wśród kobiet chociażby ze względu na to, że w większości przypadków nie daje on żadnych znaków, ale powoli oraz bez jakichkolwiek oznak sieje spustoszenie w organizmie. Jego wykrycie to z reguły zasługa samej kobiety, która w trakcie własnoręcznego badania piersi bądź kąpieli znajdzie guzek. Jeżeli jakakolwiek zmiana na ciele w obrębie klatki piersiowej wywołuje niepokój konieczne jest udanie się do ginekologa, albo onkologa.

W innych przypadkach rak piersi może zostać zauważony niemalże od razu, gdyż objawia się zmarszczeniem bądź wciągnięciem skóry piersi, owrzodzeniem zarówno skóry piersi, jak i brodawki, wciągnięciem brodawki, wyciekaniem różnych wydzielin z brodawki, kobiety zauważają także większe węzły pachowe bądź te występujące nad obojczykiem.

 

Jak rozpoznać raka piersi?

W momencie wyczucia guzka konieczna jest wizyta u specjalisty, który wykonuje biopsję cienkoigłową. Badanie cytologiczne zostaje wykonane na pobranych komórkach. Jeśli korzysta się z biopsji gruboigłowej, materiał zostaje skontrolowany histopatologicznie, dzięki czemu nowotwór może zostać rozpoznany oraz lepiej poznany. Jeszcze jedną metoda jest mammografia, co oznacza badanie radiologiczne w którym to pobiera się obraz gruczołu piersiowego. Jeżeli kobieta przekroczy 40 rok życia powinna wykonywać badanie te minimum co dwa lata, żeby nie przeoczyć szansy na długie i szczęśliwe życie.

 

Kiedy szansa na wystąpienie nowotworu zwiększa się?

Istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo na pojawienie się nowotworu piersi w sytuacji, kiedy dana kobieta zmagała się już z rakiem innego narządu, a także w sytuacji, kiedy członek rodziny cierpiał z powodu choroby (mowa przede wszystkim o osobach zaliczanych do krewnych pierwszego stopnia). Niemniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne, a także wiek, gdyż nowotwór zdecydowanie częściej atakuje kobiety, które ukończyły 50 lat. Ostatnim czynnikiem zachorowania są czynniki hormonalne, przez co rozumie się długie wystawienie organizmu na działanie estrogenów. Chodzi o panie, które miesiączkują przed ukończeniem 12 lat oraz zmagały się z menopauzą dopiero po 55 roku życia.