Oczyszczanie organizmu – kilka wypróbowanych sposobów!

Ciągłe zmęczenie, apatia, senność, rozdrażnienie i przybieranie na wadze – to najczęstsze objawy zanieczyszczenia organizmu toksynami. Niektórzy przez długi czas szukają źródła swoich problemów, a tak naprawdę wystarczy zwykły detoks.

Skąd się biorą toksyny?

Zanieczyszczone powietrze, stres i przetworzona żywność – przede wszystkim te czynniki decydują o gorszym samopoczuciu. Toksyczne związki występują też w cukrach, rafinowanych mąkach oraz mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Odkładane w organizmie przez lata toksyny prędzej czy później dadzą o sobie znać w różny sposób. Metabolizm spowalnia, włosy stają się słabsze i mogą wypadać, skóra traci elastyczność.

Skuteczny detoks, czyli jaki?

Oczyszczanie organizmu nie jest trudne, jeśli posiada się, choć małą wiedzę na ten temat. To nie to samo co dieta, ale niestety wielu ludzi tak właśnie uważa. Jeśli chcesz przeprowadzić skuteczny detoks, musisz wiedzieć, że nie pomoże ci żadna dieta cud, suplementy czy leki. Trzeba dotrzeć do źródła problemu i przeprowadzić oczyszczanie organizmu, aby odczuć różnicę na poziomie fizycznym i psychicznym. Oczywiście, zdrowe odżywianie się jest bardzo ważne, ale to nie wszystko. Trzeba połączyć ze sobą kilka elementów, aby rezultaty detoksu były zadowalające. Są nimi m.in. woda, cytryna, warzywa i owoce, zielona herbata czy żurawina.

Woda

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na picie dużej ilości wody. Jest ona niezbędna nie tylko do oczyszczania organizmu z toksyn i produktów przemiany materii, ale też do nawadniania. Kiedy spożywamy wodę w małych ilościach, wtedy najczęściej pojawiają się takie objawy jak bóle głowy, zaparcia, suchość skóry czy zmęczenie.

Cytryna

Cytryna to bardzo cenny element w przypadku przeprowadzania oczyszczania organizmu. Ma odczyn zasadowy, wpływa pozytywnie na pracę wątroby oraz pobudza pracę jelit. Wypijanie codziennie rano na czczo i przed każdym posiłkiem szklanki wody z cytryną to świetny sposób na odkwaszenie organizmu i oczyszczenie z toksyn.

Zielona herbata

Wpływa bardzo korzystnie na metabolizm wątroby, usprawnia trawienie. Znajdują się w niej witaminy: E, C, B i K, mikroelementy m.in. cynk, miedź, potas i wapń oraz aminokwasy, polifenole, antyoksydanty i garbniki.

Zioła

Sporządzanie herbatek na bazie ziół takich jak rumianek, siemię lniane, melisa, babka płesznik ostropest, pokrzywa czy czystek to również bardzo dobry sposób na oczyszczanie organizmu. Działają delikatnie, skutecznie i bezpiecznie pomagają w detoksie. Generalnie ich działanie polega na usprawnieniu perystaltyki jelit, tworzeniu płaszcza ochronnego na poszczególnych narządach i oczyszczaniu z toksyn. Warto pogłębić swoją wiedzę na temat różnych  ziół pomocnych w oczyszczaniu organizmu.

Żurawina

Żurawina od zawsze była kojarzona z układem moczowym. Sok z żurawiny ma właściwości antybakteryjne, dlatego chroni ściany dróg moczowych i pęcherz przed osiedlaniem się w nich bakterii. Owoce żurawiny mają także właściwości moczopędne, dzięki czemu toksyny mogą być szybciej usuwane z organizmu wraz z moczem. W żurawinie znajduje się błonnik, usprawniający metabolizm oraz przeciwutleniacze, eliminujące wolne rodniki.

Oczyszczanie organizmu wymaga przede wszystkim samodyscypliny. Wiadomo, że trzeba odżywiać się zdrowo, bez spożywania produktów mocno przetworzonych, dużej ilości cukrów i tłuszczów. W Internecie lub w pismach branżowych można znaleźć masę ciekawych propozycji na oczyszczanie organizmu, np. jednodniowy czy pięciodniowy detoks. Ważny jest także wysiłek fizyczny i sauna, podczas których można się solidnie wypocić, a wraz z potem wyrzucić z organizmu toksyny.