Nawilżanie to podstawa. Podpowiadamy, co na suchy kaszel pomaga najbardziej

Mimo tego, co głosi pewna słynna reklama, wcale nie jest trudno odróżnić kaszel suchy od mokrego. Różni się on przede wszystkim ilością wydzieliny śluzowej, spływającej po ścianach gardła. Przy kaszlu suchym nie ma jej wcale lub pojawia się bardzo niedużej ilości. Skąd bierze się ta różnica?

Obie postacie kaszlu mogą być wywołane przez odmienne schorzenia, ale także bywają dwoma różnymi stadiami tej samej choroby. Stąd może powstać wrażenie, że pojawiają się na przemian, a my nie wiemy, co wziąć na kaszel mokry, a co na suchy kaszel. W takim wypadku ten drugi zawsze jest pierwszy i będzie przekształcał się w mokry, gdyż wydzielanie się śluzu  to właśnie reakcja obronna organizmu suchość i drapanie w gardle. Tak dzieje się w przypadku zwykłego przeziębienia. Jeśli wydzielina pojawi się od razu, będzie wyjątkowo gęsta lub wymieszana z ropą, mamy do czynienia z infekcją, jak się to dzieje na przykład przy anginie.

Co na suchy kaszel? Nawilżające i kojące syropy działają bezpośrednio w miejscu podrażnienia

Można się spierać o to, czy kaszel suchy jest lżejszy do przechodzenia od mokrego. Często związane jest to z naszymi subiektywnymi odczuciami. Na pewno jeden i drugi nie są czymś naturalnym i najlepiej nie czekać na to, aż same przejdą. Kaszel suchy zawsze będzie wymagał nawilżenia i uspokojenia podrażnionych, zaczerwienionych ścian gardła w bardzo podobny sposób jak organizm produkujący śluz. Dlatego w pierwszym rzucie stosuje się syropy, co na kaszel suchy działa łagodząco i kojąco. Takie środki, jak wyciągi z porostu islandzkiego czy prawoślazu przywracają równowagę układu oddechowego, działają powlekająco i łagodząco na podrażnione gardło, krtań i struny głosowe, co  pozwala pozbyć się uporczywego łaskotania i drapania.

Przywrócenie równowagi wysuszonym błonom śluzowym – oto co na suchy kaszel pomaga najbardziej

Nawilżenie błony śluzowej zagwarantuje również tradycyjny domowy sposób, czyli mleko z miodem i masłem. Rozcieńczony miód w różnych możliwych kombinacjach, na przykład z owocami i ziołami, zawsze będzie działał w podobny sposób. Kolejną metodą nawilżania będą inhalacje, do których można wykorzystywać napary ziołowe czy gotowe medykamenty. Ta metoda działa szczególnie korzystnie, gdy odczuwamy skutki przebywania w pomieszczeniu z suchym powietrzem, na przykład z powodu długotrwale działającej klimatyzacji, co na suchy kaszel wpływa jako jedna z istotnych przyczyn.