Nadciśnienie tętnicze – jak rozpoznać tę chorobę?

Przez określenie nadciśnienie tętnicze rozumie się zbyt wysokie ciśnienie krwi. Kiedy choroba dotyka człowieka w pierwszej fazie przebiega ona bezobjawowo, jednakże wraz z jej rozwojem można zauważyć coraz więcej negatywnych cech z nią związanych. Warto wiedzieć na co należy zwracać uwagę oraz jak można się nadciśnienia nabawić.

 

Co to takiego nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze pojawia się w sytuacji, kiedy przeciętne wartości ciśnienia tętniczego przekraczają normy. Norma oznacza 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 90 mm Hg, kiedy mowa o ciśnieniu rozkurczowym. Przyjmuje się, że człowiek zdrowy powinien mieć ciśnienie wynoszące 120/80 mm Hg.

Z nadciśnieniem tętniczym zmaga się coraz większa ilość osób i w najgorszym wypadku może zakończyć się ono nieoczekiwaną utratą życia. Jeśli człowiek choruje na nadciśnienie, ma zdecydowanie większą szansę na wykrycie innych chorób związanych z układem krążenia (mowa chociażby o udarze mózgu czy zawale serca), a także niewydolnością nerek. Choroba ta spotyka ogromną ilość Polaków, gdyż w trakcie badań oraz statystyk otrzymano grupę aż 32% chorych.

 

Jak można rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

W przypadku nadciśnienia tętniczego w pierwszej fazie choroby przebiega ona niemalże bezobjawowo. Wśród skutków ubocznych wymienia się ucisk w głowie, który można mylić z bólem głowy (pojawia się w nieregularnych odstępach czasu), zawroty głowy, zmęczenie, krwawienie z nosa, bezsenność bądź przerywany sen, nerwowość oraz dolegliwości związane z sercem. Teoretycznie są to objawy, które pojawiają się również w przypadku innych schorzeń, warto więc skorzystać z doświadczenia lekarza, aby wykluczyć ewentualne powikłania.

 

Dlaczego ludzie chorują na nadciśnienie tętnice?

Tematyka związana z przyczynami choroby nie jest łatwa, gdyż większa część chorych (aż 95%) zmaga się z nadciśnieniem bez wyraźnej przyczyny. Pojawiają się wymienione powyżej skutki uboczne, a wizyta u specjalisty potwierdza zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Na dzień dzisiejszy mamy do czynienia chociażby z nadciśnieniem tętniczym złośliwym, które sprawia, że choroba atakuje kilka narządów w organizmie człowieka (mowa chociażby o sercu oraz mózgu), dzięki czemu człowiek może stracić życie w bardzo krótkim czasie po rozpoznaniu nadciśnienia. Można także wyróżnić nadciśnienie uwarunkowane wizytą u lekarza, gdyż wielu ludzi denerwuje się odwiedzeniem „białego fartucha” i ich ciśnienie automatycznie wzrasta, a w zaciszu własnego domu jest ono na właściwym poziomie.