Mięta nie tylko na problemy z żołądkiem

Herbatka z mięty jest pysznym i aromatycznym napojem, który przygotowywany jest od najmłodszych lat. Podaje się go już nawet kilkumiesięcznym dzieciom, przede wszystkim w trakcie zmagania się z problemami żołądkowymi. To jednak nie jedyne cenne właściwości jakie posiada mięta.

Dlaczego warto pić herbatę z mięty?

Mięta znana jest na całym świecie i powszechnie uważa się, że daje ukojenie zarówno ciału, jak i umysłowi. Oprócz tego, że dobrze smakuje, doskonale wpływa na nasz organizm. Dlaczego warto sięgać właśnie po napar z mięty? Mięta słynie przede wszystkim ze swoich zbawiennych właściwości, kiedy doskwierają nam problemy dotyczące układu pokarmowego. Jest to związane z pobudzaniem czynności wydzielniczych wątroby oraz żołądka, a oprócz tego następuje zwiększenie produkcji soku żołądkowego i wydzielanie żółci. Sprawia to, że zjedzone pożywienie rozkłada się szybciej oraz nie zalega w jelitach czy żołądku. Przy pomocy herbatki można zapobiegać oraz pozbyć się wzdęć.  Oprócz tego, posiada działanie rozkurczające mięśni gładkich układu trawiennego i wspiera ruchy perystaltyczne jelit. Nie ma lepszego napoju po tłustym oraz ciężkostrawnym posiłku, albo uczcie urodzinowej.

Kiedy napar z mięty wypijany jest dwa razy dziennie zauważa się lepsze nawodnienie organizmu, ugasi też pragnienie i zmniejszy chęć spożycia słodkiej przekąski. Nie tylko mięta, ale i wszystkie inne napary warto spożywać z rozsądkiem, gdyż zbyt duże ilości przyniosą organizmowi więcej szkody niż pożytku. Warto mieć na uwadze, że nie jest to napar przeznaczony dla kobiet karmiących dzieci piersią, gdyż zatrzymuje laktację.

Mięta wykazuje również działanie uspokajające, dlatego zyskuje na tym układ nerwowy. Przy pomocy herbaty można uspokoić się, rozluźnić mięśnie, a także złagodzić stany napięcia, które doskwierają wielu osobom. Kiedy mięta wypijana jest przed snem umożliwia to relaks całego ciała oraz umysłu, a także zdrowy i spokojny sen.

Napar z mięty zdecydowanie poprawi nieprzyjemny oddech. Jest to związanie z tym, że roślina wspiera nawilżenie błony śluzowej jamy ustnej. Mamy więc do czynienia nie tylko z miłym aromatem i smakiem, ale również orzeźwieniem, które przyda się przede wszystkim w trakcie sezonu letniego. Nieświeży oddech nie stanowi już dłużej problemu, kiedy miętowy napój wypijany jest regularnie. Górne drogi również na tym zyskują, dlatego jest to napar po który powinni sięgać wszyscy, którzy palą papierosy oraz zmagają się z brzydkim zapachem z buzi z innych przyczyn.