Miażdżyca – czy można się przed nią uchronić?

W pierwszej kolejności należy zdawać sobie sprawę, że miażdżyca nie pojawia się niespodziewanie, ale na jej wystąpienie należy poczekać latami. Jest ona ściśle związana z naczyniami tętniczymi, zarówno o znacznych, jak i średnich gabarytach. To właśnie w nich następuje coraz mniejszy przepływ naczyniowy, co może w najgorszym wypadku zagrażać życiu.

 

Miażdżyca – pochodzenie

Miażdżyca może zostać określona jako proces zapalny występujący w organizmie na skutek degradacji wewnętrznej warstwy ściany naczyń. Skutkiem tego zostaje wygenerowana warstwa tłuszczu, który powstaje przy pomocy komórek zapalnych. Procesy miażdżycowe rozwijają się z biegiem czasu, skutkiem tego w błonie wewnętrznej lipidów występują coraz większe ilości kolagenu oraz złogów wapnia. Dzięki temu, znacznie mniejsze ilości krwi przedostają się do naczynek. Kiedy choroba nie zostaje odpowiednio leczona można zauważyć zupełne zamknięcie tętnicy oraz znaczne niedokrwienie w różnorodnych narządach.

Miażdżyca występuje już u małych dzieci, aby w wieku dorosłym dać o sobie znać. Z reguły mowa o osobach, które przekroczyły 50 rok życia, gdyż dopiero w tym momencie ich życia pojawiają się pierwsze objawy. Stan choroby jest już zaawansowany.

Miażdżyca nasila się u osób w starszym wieku, występuje głównie u mężczyzn oraz w przypadku, kiedy najbliższy członek rodziny także zmagał się z tą chorobą. Omawiana choroba dotyka głównie osoby otyłe, nieaktywne, palące papierosy oraz niewłaściwie odżywiające się. Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze to kolejne stany sprawiające, że ryzyko wystąpienia miażdżycy jest większe.

 

Co robić, żeby nie zmagać się z miażdżycą?

Kiedy miażdżyca znajdzie się już w zaawansowanym stadium konieczne jest leczenie chirurgiczne. Jednakże, istnieją nieskomplikowane metody, które pozwolą człowiekowi przejść przez życie bez zmagania się z tą chorobą. Chodzi przede wszystkim o styl życia, który leży u podłoża wielu chorób i dolegliwości. W pierwszej kolejności konieczne jest zrezygnowanie z palenia papierosów oraz rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej. Tylko i wyłącznie osoby uprawiające sport na wolnym powietrzu bądź na siłowni są w stanie cieszyć się zdrowiem oraz siłą do życia. W dalszej kolejności konieczne jest przyjrzenie się spożywanym produktom. Dania muszą zawierać możliwie jak najmniejsze ilości tłuszczu oraz cukru. Dieta powinna bazować na warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych oraz chudych mięsach i rybach.