Kąpiele borowinowe – na co pomagają?

wanna z drzwiczkami

Kąpiel borowinowa jest zabiegiem proponowanym w wielu salonach SPA i ośrodkach uzdrowiskowych. Dzięki prostocie jej przygotowania można sporządzić ją samodzielnie w domowym zaciszu. Jak więc przygotować kąpiel borowinową?

Kąpiel borowinowa – czym jest oraz jakie wykazuje działanie?

Borowina jest specyficznym rodzajem torfu, który powstał w wyniku rozkładu roślin. Cechuje się wysokim przetworzeniem przez bakterie. Pozyskiwana jest w kopalniach odkrywkowych również w Polsce. Kąpiele borowinowe wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Borowina jest bogatym źródłem kwasów humusowych i fulwonowych, bitumin, garbników, białek oraz mikro i makroelementów. Co więcej, bogata jest w minerały – żelazo, wapń oraz krzemionkę i związki estrogenie. Dzięki mnogości składników borowina wykazuje działanie:

  • Przeciwzapalne;
  • Rozgrzewające;
  • Stymuluj pracę jajników;
  • Bakteriobójcze;
  • Poprawia krążenie;
  • Przeciwzmarszczkowe;
  • Regeneracyjne (zwłaszcza dla skóry);
  • Ujędrniające.

Dobroczynne działanie kąpieli borowinowych sprawia, iż są one stosowane podczas leczenia wielu chorób. Wykorzystywane są kąpiele częściowe lub całkowite. W trakcie kąpieli borowinowych całkowitych pacjent może wykonywać ruchy, co przybiera postać ćwiczeń oporowych. Po zabiegu obowiązuje wypoczynek w pozycji leżącej przez 60 minut.

Wanna z drzwiczkami – sposoby na kąpiel borowinową w domu

Kąpiel borowinowa to częsty zabieg wykonywany w sanatoriach i uzdrowiskach oraz w gabinetach odnowy biologicznej. Wielokrotnie do wykonania tego typu hydroterapii wykorzystywana jest wanna z drzwiczkami. Jest ona wygodna w użytkowaniu oraz niejednokrotnie kojarzona jest ze sprzętem specjalistycznym. Co istotne, wanna z drzwiczkami to przyrząd łazienkowy, który umożliwia bezproblemowe wykonanie kąpieli przez osoby z ograniczeniami ruchowymi – to właśnie dzięki nim zabieg kąpieli borowinowej osoby niepełnosprawnej jest tak samo prosty, jak osoby w pełni zdrowej.

Niezależnie od tego, czy w naszej łazience jest wanna z drzwiczkami, czy standardowa, kąpiel borowinową można wykonać samodzielnie w domu. Aby przygotować taki zabieg, wystarczy zaopatrzyć się w kostki borowinowe, które można kupić w każdej aptece. Przed zabiegiem zaleca się spożyć dużą ilość wody mineralnej, w celu nawodnienia organizmu, gdyż kąpiel borowinowa ma silne właściwości rozgrzewające i wzmaga produkcję potu.

Kąpiel nie powinna mieć zbyt wysokiej temperatury, ponieważ borowina długo utrzymuje ciepło. Pierwszy zabieg powinien trwać około 10-15 minut, aby sprawdzić reakcję ciała, natomiast kolejne nie powinny przekraczać 20-25 minut.