Jak zniwelować nieprzyjemny zapach z ust?

Nieprzyjemny zapach z ust jest zawsze bardzo krępujący. Człowiek zaczyna unikać spotkań towarzyskich, przestaje utrzymywać kontakty z rodziną czy ze znajomymi z uwagi na wstyd, jaki towarzyszy brzydkiemu zapachowi. W jaki sposób można się go pozbyć raz na zawsze?

 

Nieprzyjemny zapach z ust – najczęstsze przyczyny

Przyczyny, jakie powodują nieprzyjemny zapach z ust, mogą być bardzo różnorodne. Niekiedy są zupełnie prozaiczne i bardzo łatwo je wyeliminować zmieniając chociażby swoje codzienne nawyki, innym razem może okazać się, że sprawa jest o wiele poważniejsza i że brzydki zapach jest powiązany z istotnymi problemami zdrowotnymi wymagającymi pogłębionej diagnostyki lekarskiej. Nie da się jednak ukryć, że brzydki zapach wydobywający się z ust jest najczęściej skutkiem zaniedbań w obszarze prawidłowej higieny jamy ustnej. Co wtedy zrobić?

 

Jak prawidłowo czyścić zęby i usunąć nieprzyjemny zapach z ust?

Za odór wydobywający się z jamy ustnej mogą odpowiadać rozkładające się resztki jedzenia, które utknęły w szczelinach między zębami i nie zostały usunięte podczas szczotkowania zębów. Jeżeli ktoś stwierdzi, że z jego ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, to w pierwszej kolejności powinien zastanowić się nad tym, czy odpowiednio czyści zęby. Zalecenia stomatologów są takie, aby zęby myć dokładnie przynajmniej dwa razy w ciągu każdego dnia, choć najlepiej by było robić to po każdym posiłku.

 

Wizyta u dentysty

Gdy z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, to konieczna może okazać się wizyta w gabinecie stomatologicznym. Nieprzyjemny zapach z ust może być, bowiem wynikiem popsutych zębów. Jeżeli da się je zaleczyć, to bardzo dobrze, a jeżeli nie, to konieczna będzie resekcja. Odpowiednia higiena jamy ustnej może ochronić przed takimi problemami. Podczas wizyty u stomatologa można zapytać o to, w jaki sposób prawidłowo myć zęby, aby nawet z najmniejszych szczelin pozbyć się zalegających w nich resztek jedzenia.

 

Preparaty na nieprzyjemny zapach z ust

W aptekach można dostać specjalistyczne preparaty, które skutecznie pomagają się pozbyć problemu, jakim jest nieprzyjemny zapach z ust. Pomocne mogą okazać się także pasty miętowe czy gumy do żucia. Jeżeli problem nie jest bezpośrednio powiązany z jamą ustną, a z układem trawiennym, wówczas trzeba zdać się na opinię lekarza specjalisty w zakresie najlepszych specyfików niwelujących nieprzyjemny zapach z ust. Za taki zapach często odpowiedzialna jest także niewłaściwa dieta (chociażby spożywanie dużych ilości czosnku) czy palenie wyrobów tytoniowych.