Jak usprawnić mieszkania dla osób z niepełnosprawnością?

uchwyt-dla-niepoełnosprawnych

Osoby, które nie są w stanie poruszać się samodzielnie, każdego dnia spotykają się z wieloma trudnościami. Dlatego ich dom czy mieszkanie powinno stanowić strefę komfortu, w której będą mogli korzystać ze wszystkich pomieszczeń i sprzętów. Bardzo przydatny jest uchwyt dla niepełnosprawnych.

Co zrobić, żeby niepełnosprawnym mieszkało się lepiej?

Osoby poruszające się na wózkach każdego dnia muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami losu – schody, progi czy wysoko powieszone szafki to tylko przykłady. Wiele osób całkowicie rezygnuje z życia towarzyskiego, a nawet zaszywa się w domowym zaciszu, żeby nie musieć zmagać się z nieprzystosowaną do wózków inwalidzkich infrastrukturą, transportem czy toaletami w miejscach publicznych. Uchwyt dla niepełnosprawnych to podstawa w domu przeznaczonym dla osoby, która nie porusza się o własnych siłach, ale to tylko początek. Przede wszystkim należy pomyśleć o właściwe wysokości mebli oraz umieszczeniu najpotrzebniejszych rzeczy w zasięgu rąk osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. To zdecydowane ułatwienie życia i jednocześnie gwarancja samodzielności, która wpływa na odczuwanie komfortu psychicznego. Niepełnosprawny nie musi czekać na członka rodziny, żeby zrobić sobie kawę, jeśli kubki, czajnik i bieżąca woda znajdują się w zasięgu jego ręki. Ciepły napój czy nieskomplikowany posiłek spożyty wtedy, kiedy naprawdę się tego pragnie, a nie pozwalają na to możliwości to pragnienie wielu osób niepełnosprawnych. To takie proste, a jednocześnie tak trudne do zrozumienia.

Jakie udogodnienia dla niepełnosprawnych warto zastosować w łazienkach?

Korzystanie z łazienki jest kwestią problematyczną dla osób, które nie poruszają się o własnych siłach. Pragną intymności, dlatego bardzo ważne jest właściwe rozmieszczenie sprzętów w pomieszczeniu kąpielowym, a także zamontowanie ich na właściwej wysokości. Uchwyt dla niepełnosprawnych przy toalecie albo w prysznicu ułatwia wspieranie się i przemieszczanie. Potrzebna jest także wolna przestrzeń, dzięki której niepełnosprawny może swobodnie przemieszczać się, myć, pielęgnować i dbać o siebie. Warto pamiętać także o odpowiedniej szerokości drzwi, gdyż muszą być szersze niż w przypadku innych domów. Dodatkowo żadnych progów, szafek otwieranych w skomplikowany sposób i innych dodatków, które wpływają na poprawę wyglądu pomieszczenia, ale jednocześnie stanowią spore utrudnienie w trakcie użytkowania.

W trakcie urządzania wnętrza dla osób niepełnosprawnych trzeba myśleć o wszystkim – począwszy od odpowiedniej wysokości mebli, a zakończywszy na prostej budowie. Wszystkie elementy wystroju są bardzo ważne i mogą wiele ułatwić albo wręcz przeciwnie — stanowią potencjalne zagrożenie.