Jak szybko i skutecznie wyleczyć zapalenie krtani?

  • admin
  • 15 listopada 2018
  • Możliwość komentowania Jak szybko i skutecznie wyleczyć zapalenie krtani? została wyłączona

OK

Zapalenie krtani jest chorobą, która występować może zarówno u dorosłych jak i u dzieci, u których może niestety przybrać bardzo niebezpieczną formę. Najczęstszą przyczyną zapalenia krtani są infekcje wirusowe oraz nadmierne nadwyrężanie głosu. 

Zapalenie krtani jest stanem zapalnym górnego odcinka oddechowego (między gardłem a tchawicą), który służy wydawaniu dźwięków. Często pojawia się w okresie letnim, ponieważ to właśnie wtedy częściej sięgamy po napoje z lodówki. Z reguły ma ono charakter krótkotrwały, jednakże zdarzają się także przewlekłe stadia tej choroby, związane z długotrwałym narażeniem na szkodliwe czynniki drażniące nasze gardło.

Często zaczyna się dość niewinnie, od lekkiej chrypki i nieustającego drapania w gardle. Tak błahe objawy bardzo łatwo zlekceważyć z nadzieją, że prędzej czy później same ustąpią. Jednakże często mogą to być właśnie pierwsze oznaki zapalenia krtani, które w najgorszym wypadku spowodować mogą nawet chwilową utratę głosu!

Szybkie i skuteczne metody na wyleczenie zapalenia krtani

W przypadku zapalenia krtani istnieje wiele skutecznych i sprawdzonych metod pomagających szybko zwalczyć tę chorobę. O jakich z nich warto wiedzieć, aby w przyszłości wiedzieć gdzie i w czym szukać ratunku?

  1. Inhalacje. Można rzec, że jest to sposób na wiele chorób. Najlepsze będą te z rumianku oraz szałwii, ponieważ działają przeciwzapalnie. Z ich naparu można także stosować płukanki. Ulgę mogą przynieść także inhalacje z wykorzystaniem olejków  z sosny i eukaliptusa jak i z solą fizjologiczną. Bardzo dobrze nawilżają one śluzówkę, co łagodzi drapanie w gardle.
  2. Siemię lniane. Tak, siemię lniane również pomoże Ci odpowiednio nawilżyć gardło. Napój powinno pić się ciepły (nie gorący) nawet kilka razy w ciągu dnia.
  3. Bardzo ważne jest regularne wietrzenie pokoju w którym najczęściej przebywamy, utrzymanie w nim stałej temperatury (20-22 stopnie Celcjusza) i odpowiedniej wilgoci. 
  4. Osoby chorujące na zapalenie krtani powinni w tym czasie uważać na swoją codzienną dietę. Niewskazane jest spożywanie potraw ostrych, bardzo gorących lub bardzo zimnych napoi. Należy natomiast pić dużo płynów, soków z cytrusów oraz stosować miód. Można stworzyć swój własny domowy syrop właśnie na bazie miodu, cytryny oraz cebuli. Jest to sprawdzony środek z czasów dzieciństwa.
  5. W tym czasie należy unikać używek, w postaci papierosów oraz alkoholu, które dodatkowo podrażniają nasze gardło.
  6. Oczywiście nie wolno wtedy nadwyrężać głosu, a zatem zalecane jest ograniczenie mówienia. I wcale nie chodzi tu o szeptanie! Wbrew pozorom nie jest ono wskazane, ponieważ zmusza nasze struny głosowe do nadprogramowego wysiłku do którego nie są one na co dzień przyzwyczajone.
  7. Można oczywiście stosować leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz syropy na kaszel, które rozrzedzają śluz oraz działają łagodząco na drapanie i chrypę.