Jak przeprowadzić detoks w zaciszu własnego domu?

Ludzie spożywają duże ilości tłuszczy, cukrów oraz konserwantów, co sprawia, że można zmagać się z niekorzystnym samopoczuciem oraz różnymi chorobami. Co zrobić, żeby poprawić stan zdrowia oraz własne samopoczucie? Odpowiedź jest prosta – przeprowadzić detoks.

Jak wygląda detoks?

Zadanie postawione przed detoksem to oczyszczenie organizmu z toksyn, które zostały w nim nagromadzone. Aby było to możliwe należy spożywać przede wszystkim świeże, sezonowe warzywa oraz wodę mineralną bez gazu. Idealnym uzupełnieniem diety są napary ziołowe. Zadaniem detoksu jest przywrócenie człowiekowi utraconej energii oraz lepsze funkcjonowanie każdego z organów występujących w ludzkim ciele.

Detoks nie może zostać jednak przeprowadzony lekkomyślnie i konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Już na 3 dni przed jego rozpoczęciem należy zaprzestać spożywania alkoholu oraz kofeiny, białej mąki, mleka, mięsa, jajek i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Dzięki wstępnemu „treningowi” człowiek lżej przejdzie właściwy detoks.

Dieta a detoks

Detoks idzie w parze z właściwą dietą, która musi zostać wprowadzona rozmyślnie oraz skrupulatnie. Początkowe dni oznaczają spożywanie surowych oraz gotowanych warzyw i owoców, a także wyciskanych soków owocowych i warzywnych. Od 4 dnia detoksu należy urozmaicić dietę o produkty mleczne, które jednak podległy procesom fermentacji. W 6 dniu wprowadza się dziki ryż, płatki oraz grube kasze. 8 dnia można spożywać chudy biały ser. 10 dzień detoksu oznacza jedzenie gotowanych ryb, a 12 to dodatek mięsa drobiowego bez tłuszczu.

Wymienione produkty służą skomponowaniu lekkostrawnych posiłków przez dwa tygodnie oraz picie około litra świeżo wyciśniętych soków z owoców oraz warzyw. Dieta musi być bogata w zieloną oraz jabłkową herbatę.

Niektórzy sięgają po dietę koktajlową, która także odpowiada za gruntowne oczyszczanie organizmu. W ciągu dwóch tygodni spożywa się 3 szklanki koktajlu wykonanego z kefiru oraz owoców. Dodatkowo można jeść produkty zbożowe i chude mięso.

Zioła ważne w detoksie

W trakcie oczyszczania organizmu warto sięgać po odpowiednie zioła, które zdecydowanie wspierają te procesy. Niezbędne jest sięgnięcie po pokrzywę, gdyż działa moczopędnie. Sprawia ona, że substancje szkodliwe usuwane zostają z organizmu człowieka razem z moczem. Należy sięgać również po ostropest plamisty, sprawia on, że organizm pozbywa się alkoholu oraz negatywnych skutków jego działania. Dodatkowo blokuje toksyny, dzięki czemu powinny go spożywać przede wszystkim osoby zmagające się z problemami z wątrobą.