Jak objawia się odwodnienie organizmu?

Odwodnienie organizmu jest niebezpiecznym stanem i wiąże się z wieloma niekorzystnymi sytuacjami. Stan ten występuje przede wszystkim latem oraz w trakcie intensywnego trenowania, należy robić wszystko, aby mu zapobiec. Konieczne jest więc picie dużej ilości wody, ale ile oznacza dużo?

Co należy wiedzieć o odwodnieniu

Przez odwodnienie rozumie się stan w którym organizm nie posiada wystarczającej ilości wody. Braki mogą występować również w jonach potasu, sodu oraz magnezu, gdyż to ich właściwa liczba przekłada się na równowagę wodno-elektrolitową.

Pierwsza faza odwodnienia nie daje o sobie znać, można ją jedynie rozpoznać po tym, że chce się człowiekowi pić. Jeśli płyny nie zostaną uzupełnione pojawia się delikatne zmęczenie, które w większości przypadków tłumaczone jest pogodą bądź ogólnym przemęczeniem. W dalszej kolejności pojawia się trudna do opanowania słabość.

W tym momencie warto posilić się procentami. W przypadku utraty 2% wody w organizmie zaczynamy odczuwać bardzo silną potrzebę napicia się, występuje suchość skóry, spada również masa ciała, a mocz jest ciemny. W sytuacji, kiedy ubytek wody wynosi do 4% zaczynają się bóle głowy oraz zawroty, suchość w ustach, ogólne osłabienie oraz problemy ze skupieniem uwagi. Niektóre osoby zmagają się dodatkowo z zaparciami, wymiotami oraz rozdrażnieniem. Kiedy odwodnienie jeszcze się pogłębia i wynosi do 6% można zauważyć senność, drętwiejące kończyny, zmienną temperaturę ciała oraz brak dobrego samopoczucia. Jeśli ubytek wody wynosi od 10 do nawet 15% można zmagać się ze spuchniętym językiem, brakiem możliwości wysławiania się, pojawiają się drgawki oraz człowiek traci przytomność.

Dlaczego woda jest tak ważna?

Powszechnie mówi się, że woda to życie i jest to jedno z najprawdziwszych powiedzeń, jakie powstało w historii ludzkości. Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody. Aż 4/5 mózgu to woda oraz ¾ mięśni to woda. Kiedy organizm jest odwodniony, w pierwszej kolejności objętość płynu komórkowego traci na wielkości, później płynu międzykomórkowego, a na samym końcu proces ten sprawia, że wodę czerpie się z krwiobiegu, aby możliwe było dostarczenie jej do mózgu. Kiedy w mózgu zabraknie 1% wiąże się to z nieodwracalnymi zmianami.

Woda jest o wiele ważniejsza niż jedzenie. Bez pokarmu możemy przetrwać nawet miesiąc, a z kolei bez regularnego dostarczania wody maksymalnie 5 dni.