Jak kofeina wpływa na organizm człowieka?

Kofeina towarzyszy nam niemalże od zawsze. Można znaleźć ją oczywiście w kawie, ale występuje też w energetykach czy słodkich gazowanych napojach. Słynie przede wszystkim z tego, że pobudza organizm, co przydaje się w czasach, kiedy ludzie pozostają przez większą część dnia na pełnych obrotach. Jak kofeina wpływa na ludzi?

Dowiedźmy się nieco więcej na temat kofeiny

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kofeina występuje nie tylko w ziarnach kawy, ale można ją znaleźć również w liściach ostrokrzewu paragwajskiego i nasionach guarany. Właśnie z tego względu kofeinę można znaleźć w wielu napojach oraz produktach spożywczych, nawet kiedy na pierwszy rzut oka nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kofeina nie zawsze ma takie same działanie i co za tym idzie – całkiem inne właściwości. Warto zapoznać się nieco bliżej z tym tematem.

Kofeina jest cały czas badana, jednakże w oparciu o wiele wykonanych doświadczeń możemy śmiało stwierdzić, że po wprowadzeniu jej do organizmu, zachodzą w nim zmiany. Człowiek w bardzo krótkim czasie uzależnia się od omawianej substancji, jednakże nie jest to tak silne uzależnienie jak w przypadku osób palących papierosy. Kiedy w organizmie występują niewielkie ilości kofeiny działa ona bardzo pozytywnie. W pierwszej kolejności odpowiada za polepszenie nastroju oraz wpływa na koncentrację i skupienie uwagi. Jednakże, warto podkreślić, że sytuacja jest właśnie taka, kiedy wypija się jedynie małe ilości omawianej substancji. Kiedy rekomendowana dawka zostaje przekroczona, ludzie stają się drażliwi, niespokojni, a nastrój zdecydowanie spada. Tętno zwiększa się, a do tego można zauważyć pobudzenie psychoruchowe. W najbardziej zaawansowanych przypadkach, kiedy dostarczono organizmowi naprawdę duże ilości kofeiny pojawiają się drgawki, nudności oraz wymioty. Od kofeiny można nawet umrzeć, jednakże konieczne jest dostarczenie wtedy 10 g substancji.

Kofeina nie wpływa dobrze na osoby zmagające się z cukrzycą. Jest to związane z tym, iż zwiększa ona insulinooporność. Nie jest to również napój przeznaczony dla dzieci i młodych ludzi. Wszyscy inni bez większych wyrzutów sumienia mogą pozwolić sobie na filiżankę bądź dwie kawy. Nie należy jednak przesadzać z jej ilościami, gdyż skutki będą odwrotne do zamierzonych. W przypadku napojów energetycznych zawierających kofeinę warto mieć na uwadze, że występuje w nich bardzo dużo cukru. Sprawia to, że są nie tylko kaloryczne, ale także niezdrowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc czarna kawa, albo ta pita z dodatkiem mleka.