Jak chodzenie na obcasach wpływa na zdrowie?

Buty na obcasie nie tylko wizualnie wyszczuplają i wydłużają sylwetkę, ale także sprawiają, że chód staje się atrakcyjniejszy. Przekłada się to na wyższą samoocenę kobiety i chęć jak najczęstszego zakładania szpilek. Jednak, czy ze zdrowotnego punktu widzenia, obcasy są bezpieczne?

Okazuje się, że zbyt częste zakładanie obcasów może negatywnie wpływać na poszczególne części ciała: stopy, kolana, biodra i kręgosłup. W płaskich butach, nasz ciężar rozłożony jest równomiernie, natomiast, kiedy ubierzemy szpilki, proporcje się zmieniają. Około 75 procent naszej masy ciała spoczywa na przedniej części stopy, co może prowadzić do jej obrzęków, ponieważ przepływ krwi jest znacznie utrudniony. Ważne jest zatem zachowanie zdrowego rozsądku w wyborze obuwia, które zakładamy na co dzień. Warto wiedzieć, że:

  • Długie spacery w szpilkach mogą powodować bóle stawów i więzadeł, co w rezultacie przyczynia się do powstawania napięć mięśniowych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zmiana obuwia na czas spaceru np. na baleriny lub inne eleganckie buty. Dzięki temu można uniknąć przeciążeń, a po powrocie z trasy, znów cieszyć się seksownym wyglądem i dobrym samopoczuciem.
  • Chodzenie w butach na obcasach powoduje też obciążenia bioder i ich szybsze zużywanie. I chociaż kołyszące się biodra wyglądają naprawdę atrakcyjnie, warto zawsze pamiętać o zdrowiu.
  • Jeśli ubieramy obcasy codziennie, może ucierpieć na tym nasz kręgosłup. Co prawda, wysokie obuwie sprawia, że kobieta, która ma je na swoich stopach automatycznie się prostuje. Jednak, jeśli nasza pozycja ciała nie jest stabilna, to kręgosłup wygina się w charakterystyczny sposób, a co za tym idzie – powstają krzywizny i wygięcia.

Warto więc pamiętać o umiarze. Wiadomo, że każda kobieta chce chociaż przez chwilę poczuć się wyjątkowo, a buty na obcasie dokładanie takie uczucie dają i nie ma absolutnie nic złego w wyborze tego obuwia raz na jakiś czas. Jednak, jeśli chodzimy w nich codziennie przez wiele godzin, może być to niebezpieczne dla zdrowia.