Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami – czy jest dla nas bezpieczne?

  • admin
  • 8 września 2018
  • Możliwość komentowania Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami – czy jest dla nas bezpieczne? została wyłączona
Mało komu pijawki kojarzą się z czymś przyjemnym lub pożytecznym. Jednakże już od czasów starożytnych używane były one do leczenia ludzi. Obecnie ta metoda zwana jest hirudoterapią i od czerwca 2004 roku, kiedy to amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła stosowanie pijawek lekarskich, metoda ta zyskuje na popularności.

Jak wygląda hirudoterapia?

Istnieje kilka różnych gatunków pijawek używanych przez lekarzy i różnią się one miejscem występowania, co przekłada się na ich dostępność w danych częściach świata. Lekarz przykłada pijawkę lekarską do miejsca na ciele pacjenta, które przejawia oznaki choroby. Następnie rozpoczyna się proces wysysania krwi przez pijawki, które może trwać do 6 godzin, przy czym ilość używanych pijawek zależy od rozmiarów miejsca dotkniętego przez chorobę. Przed przyczepieniem pijawki, wybrane miejsce musi zostać odpowiednio oczyszczone, używając mydła i następnie spłukane za pomocą niechlorowanej wody destylowanej.

Czym różni się jednak używanie pijawek od zwyczajnego upuszczania krwi?

Otóż podczas procesu wysysania krwi, pijawki jednocześnie wydzielają szereg różnych substancji posiadających pozytywny wpływ na organizm ludzki. Najważniejszą z nich jest hirudyna — naturalny antykoagulant — która zapobiega krzepnięciu krwi. Trzeba pamiętać o tym, że nie można używać ponownie tej samej pijawki, ponieważ po zakończonym zabiegu muszą zostać one zniszczone.

Komu może ona pomóc?

Pijawki są przydatne w procesie oczyszczania i leczenia ran. Współczesna medycyna znalazła wiele nowych zastosowań dla pijawek leczniczych. Przydatne są one w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zakrzepowego zapalenia żył. W sytuacji, gdy rany nie chcą się goić, zastosowanie pijawek może okazać się pomocne. Wszelkie właściwości lecznicze pijawek wynikają z ponad 300 substancji leczniczych, które znajdują się w ślinie pijawek. Mają one wyjątkowo pozytywny wpływ na zdrowie ludzkie, ponieważ poprawiają one jakość krwi. Czynią to poprzez likwidowanie wszelkich skrzepów i blokad w układzie krwionośnym i normalizują poziom cukru oraz ciśnienia tętniczego. Ponadto mają również właściwości przeciwbólowe idealne przy właśnie reumatyzmie. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do stosowania hirudoterapii i nie powinny z niej korzystać między innymi kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby nowotworowe oraz silną anemię. Niezwykle ważne jest, aby z hirudoterapii korzystać jedynie w specjalistycznych gabinetach pod okiem specjalisty.

Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z hirudoterapią?

Leczenie za pomocą pijawek lekarskich jest niezwykle bezpieczne, o ile nie jest się jedną z osób, u których istnieją przeciwwskazania do hirudoterapii. Problem może wystąpić, jeżeli organizm pacjenta ma alergię na ślinę pijawki, ponieważ w takim wypadku po terapii mogą wystąpić powikłania wynikające z reakcji alergicznej. Największym zagrożeniem związanym z pijawkami są możliwe zakażenia bakteryjne przenoszone przez pijawki. Dlatego też wszystkie pijawki lekarskie są hodowane w warunkach sterylnych tak, aby spełnić surowe wymogi higieniczne. Przed skorzystaniem z hirudoterapii ważne jest sprawdzenie, z jakiej hodowli pochodzą pijawki, które używane są w danym gabinecie lekarskim. Należy upewnić się, że dana hodowla ma dobrą opinię. Jeżeli odpowiedzialnie podejdzie się do wyboru właściwego miejsca, hirudoterapia może być niezwykle skuteczna jako metoda leczenia ludzkiego organizmu.