Hipochondria – czy można się z niej wyleczyć?

Hipochondria

Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu martwić stanem swojego zdrowia. Są jednak osoby, u których troska ta przybiera formę swoistej obsesji, która skutecznie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Hipochondrycy, bo o nich mowa są przeświadczeni o tym, że chorują na jakąś niezdiagnozowaną chorobę, która zagraża ich życiu, dlatego cały swój czas poświęcają na znalezienie dowodów potwierdzających swoje lęki. Czym jest hipochondria i jak sobie z nią radzić?

Czym jest hipochondria?

Hipochondria, zwana również nerwicą hipochondryczną zalicza się do grupy zaburzeń somatoformicznych. Osoby u których występują tego typu zaburzenia odczuwają objawy mogące wskazywać na obecność stanów chorobowych (np. ból a nawet paraliż), które nie mają jednak żadnych podstaw medycznych. Co ważne podkreślenia to fakt, że ludzie Ci nie symulują owych objawów. Są oni głęboko przeświadczeni o tym, że coś jest z nimi nie tak, dlatego szukają pomocy u lekarzy różnych specjalizacji, negując wyniki badań niepotwierdzających ich obaw. Hipochondrycy niejednokrotnie samodzielnie rozpoczynają leczenie (w tym także przy pomocy medycyny niekonwencjonalnej), co może być niezwykle niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.

Przyczyny występowania hipochondrii

Nie do końca wiadomo co wywołuje hipochondrię, choć wedle lekarzy szczególnie narażone są osoby, które:

  • doświadczyły choroby lub śmierci bliskich osób
  • zmagają się z problemami natury psychicznej, takimi jak depresja, nerwica czy lęki
  • doświadczyły nadopiekuńczości w dzieciństwie
  • doświadczyły urazów psychicznych związanych np. z wykorzystywaniem seksualnym i przemocą
  • charakteryzuje narcystyczna osobowość.

Objawy hipochondrii

Hipochondrycy są przekonani, że chorują na jakąś poważną chorobę dlatego szukają potwierdzenia swojego stanu zdrowia u lekarzy różnych specjalizacji podczas gdy pomocy powinni szukać u psychiatry. Wśród głównych objawów mogących sugerować obecność nerwicy hipochondrycznej wyróżnia się:

  • bardzo silny, paniczny wręcz lęk i stany depresyjne
  • problemy ze snem i zaburzenia jedzenia będące konsekwencją stałego zamartwiania się stanem zdrowia
  • odczuwany ból
  • próby skupiania na sobie uwagi otoczenia.

Sposoby walki z hipochondrią

Z medycznego punktu widzenia hipochondria jest formą zaburzeń nerwicowych, które leczy się pod ścisłą kontrolą psychiatryczną. Leczenie tej choroby przebiega dwutorowo – z wykorzystaniem środków farmakologicznych oraz psychoterapii. Leki przeciwdepresyjne mają za zadanie wyciszenie objawów choroby i pozwolić skupić się pacjentowi na terapii poznawczo – behawioralnej. Zaangażowanie pacjenta w terapię oraz skrupulatne stosowanie się do zaleceń lekarza pozwalają na zwalczenie nerwicy hipochondrycznej, choć należy podkreślić, że cały proces może być czasochłonny, zwłaszcza jeżeli przyczyną tej jednostki chorobowej są trudne doświadczenia przeżyte w dzieciństwie.