Hemoroidy – skąd się biorą?

Wśród wielu dolegliwości z którymi zmagają się współcześni ludzie hemoroidy uplasowały się w ścisłej czołówce. Przyjmuje się, że dotykają one nawet co drugą osobą w naszym kraju. W niektórych przypadkach można im było zapobiec, a w innych nie. Dowiedź się w jaki sposób można się ich nabawić.

Hemoroidy – co to takiego?

Hemoroidy to guzki krwawnicze występujące w odbycie. Poduszeczki w których środku znajduje się krew mają za zadanie uszczelniania kanału odbytu. Kiedy połączyć je z mięśniami zwieracza ich zadaniem jest wydalanie kału. Jeśli guzki te nie działają właściwie możemy mówić o przykrej dolegliwości, która powinna zostać jak najszybciej wyleczona. Czasem wystarczą do tego domowe sposoby, a w innych przypadkach konieczna jest operacja.

Chore osoby cierpią ze względu na rozciągające się guzki w których zaczynają się pojawiać coraz większe ilości krwi. Krew ta nie zostaje usunięta, co powoduje ból oraz dyskomfort w trakcie wizyty w toalecie.

Dlaczego się z nimi zmagamy?

Człowiek zmaga się z hemoroidami z wielu powodów. Występują częściej u osób, które prowadzą siedzący tryb życia niżeli u aktywnych fizycznie. W związku z tym zdecydowanie częściej zmagają się z nimi osoby pracujące w biurze oraz informatycy niż chociażby budowlańcy. Guzki te pojawiają się razem z niewłaściwą dietą, która jest przede wszystkim uboga w błonnik oraz niewystarczające ilości wody. Jest to także dolegliwość na którą cierpią panie w ostatnim trymestrze ciąży. W ich przypadku jest to związane z faktem, że płód może zbyt bardzo naciskać na układ żylny, dzięki czemu krew nie krąży właściwie, co przekłada się na zaburzenia funkcjonowania jelit. Jeśli nie w trakcie ciąży, duża szansa na ich nabycie pojawia się w czasie porodu. W jego trakcie kobieta intensywnie prze, a guzki w tym czasie mogą za bardzo się rozciągnąć. Hemoroidy pojawiają się jednak głównie u osób, które ukończyły 50 rok życia, co jest związane z wolniejszą perystaltyką.

Czy można im zapobiegać?

Zapobieganie hemoroidom jest możliwe. Należy przede wszystkim zmienić styl życia na bardziej aktywny, starać się zapobiegać regularnym zaparciom (chociażby dzięki wyeliminowaniu z diety konkretnych produktów). Konieczna jest zmiana krzesła na twarde, a po długim siedzeniu należy poruszać się, porozciągać i robić przerwy w siedzeniu. Higiena intymna także odgrywa bardzo ważną rolę. Należy całkowicie zrezygnować ze współżycia analnego oraz wybierać naturalną, bawełnianą bieliznę.