Flixotide

Flixotide pomaga z objawami i ogranicza możliwość wystąpienia ataku astmy. Lek może być wydawany poprzez kanister aerozolowy lub inhalator zawierającym lek w postaci suchego proszku.

  • Posiada właściwości przeciwzapalne (fluticasone) pozwalające zmniejszyć obrzęk i podrażnienia.
  • Stosowany codziennie zmniejsza ryzyko ataków astmy
  • Dostępny na receptę
  • Sprzedawany w dawkach 50 mcg lub 250 mcg 

Czym jest Fluxotide?flixotide-l

Fluxotide jest inhalatorem do stosowania prewencyjnego, który przynosi ulgę przy trudności w oddychaniu powodowanymi atakami astmy i zapobiega jej dalszym atakom. Fluxotide należy do grupy leków znane jako kortykosteroidy. Jest to hormon, który przeważnie wpływa na metabolizm węglowodanów oraz w mniejszym stopniu – tłuszczów i białek. Stosowany w leczeniu astmy, alergicznego nieżytu nosa, polipów nosa i różnych chorób skórnych.

 

Fluxotide należy do grupy leków zwane sterydami. Sterydy stosuje się do zmniejszania stanu zapalnego. Lek ten działa w kanałach powietrznych płuc. Pomaga zredukować stan zapalny i utrzymuje otwarte drogi oddechowe, co czyni oddychanie znacznie łatwiejszym.

Korzyści Flixotide

Stosując ten prewencyjny lek, ograniczasz możliwość ataku astmy dzięki czemu znacząco podniesiesz swoją jakość życia. Fluxotide Evohaler jest dostępny w postaci inhalatora, który jest łatwy w użyciu i znany większości pacjentów chorujących na astmę. Przypomina inhalator w postaci aerozolu, często stosowanym doraźnie.

Dla porównania, Flixotide Accuhaler zawiera pęcherze flutykazonu w postaci proszku, które pozwalają na dokładniejsze dawkowanie. W momencie kiedy w Accuhaler pozostanie 5 dawek, zostanie wyświetlona liczba pozostałych dawek, dzięki czemu będziesz wiedzieć kiedy go uzupełnić.

Jak działa Flixotide?

Astma jest spowodowana podrażnieniem i obrzękiem kanałów powietrznych, które mogą być zredukowane używając Flixotide (flutykazon), steroidowego leku przeciw-zapalnego do stosowania codziennego. Lek który pomaga zmniejszyć objawy astmy jak i zapobiec atakom. Może być stosowany równolegle z lekiem do stosowania doraźnego, takim jak Ventolin.

Substancja aktywna – Propionian flutikazonu

Flixotide zawiera substancję aktywną zwaną Propionian flutikazonu, który jest lekiem zaliczanym do kortykosterydów. Kortykosterydy są hormonami naturalnie produkowanymi przez nadnercza. Pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie, wliczając w to kontrolę odpowiedzi zapalnej. Flutikazon jest syntetycznym kortykosterydem stosowanym do zmniejszenia stanu zapalnego w płucach.

Dawki

Flixotide Accuhaler jest dostępny w trzech różnych dawkach. Jeden z naszych lekarzy po konsultacji online doradzi ci najlepszą dla Ciebie dawkę. Zazwyczaj początkowo zalecaną dawką jest 50 albo 100 mcg do stosowania dwa razy dziennie w przypadkach łagodnej astmy, natomiast dawka 250 mcg dwa razy dziennie do stosowania przez osoby dorosłe z ciężką postacią astmy.

Flixotide Evohaler jest dostępny w trzech różnych dawkach (50 mcg, 125 mcg, oraz 250 mcg), w przypadku którego zalecane dawki początkowe są takie same jak u Flixotide Accuhaler. Osobom powyżej 16 roku życia, przyjmujące ponad 1000 mcg dziennie, zaleca się stosowanie urządzenia Volumatic, który pomoże zredukować bolesności gardła spowodowane leczeniem. Zamiana urządzenia może być doradzona przez Twojego lekarza lub farmaceutę.

Jak go stosować?

Jeśli nie jesteś pewny w jaki sposób go zastosować, zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, gdyż zawiera szczegółowe instrukcje użytkowania. Możesz też poprosić swojego lekarza lub farmaceutę o demonstrację stosowania. Wypuszczanie leku w Flixotide Evohaler następuje po naciśnięciu górnej części kanistra. Używanie Flixotide Accuhaler jest latwiejsze w użyciu, dzięki temu że w trakcie użytkowania, gdyż lek może być wypuszczony najpierw do jamy ustnej jeszcze przed inhalacją z użyciem dźwigni.

Środki ostrożności

Większość pacjentów z astmą może bezpiecznie używać zarówno Flixotide Evohaler jak i Flixotide Accuhaler, niemniej jednak nie są przeznaczone dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na flutykazon bądź HFA 134a. Podczas konsultacji online poinformuj o stosowanych obecnie lekach, wliczając w to produkty ziołolecznicze i leki steroidowe; o ciąży lub karmieniu, gdyż może się okazać, że inny lek będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Skutki uboczne Fluxotide

Niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznej na Flutykazon, co może potencjalnie spowodować wysypkę, obrzęk i trudności w oddychaniu. Najczęstsze skutki uboczne obejmują grzybicę jamy ustnej i ból gardła, które mogą być zniknięte poprzez każdorazowe mycie zębów po użyciu inhalatora.

Infekcji grzybiczej jamy ustnej i gardła można łatwo uniknąc poprzez płukanie jamy ustnej wodą i jej wyplucie natychmiast po każdym użyciu inhalatora. Jeśli infekcja grzybicza jamy ustnej się pojawi, aby ją wyleczyć Twój lekarz przepisze ci lek przeciwgrzybiczny. Choć istnieje niewielkie ryzyko skutków ubocznych, w porównaniu do innych leków inhalator Fluxotide cechuje się mniejszym prawdopodobieństwem ich wystąpienia.