Cukrzyca – choroba współczesnego społeczeństwa

Cukrzyca typu 1 atakuje znienacka, a objawy nie pojawiają się powoli, lecz człowiek zostaje zarzucony nimi z zaskakującą intensywnością oraz siłą. Przede wszystkim odczuwa się niemożliwe do zaspokojenia pragnienie, a także bardzo często korzysta się z toalety. Czy można się przed nią ochronić?

 

Cukrzyca typu 1 – podstawowe informacje

Cukrzyca typu 1 to choroba określana mianem autoimmunologicznej. Organizm sam z siebie degraduje komórki występujące w trzustce odpowiadające za produkcję insuliny. Jako, że w organizmie nie występuje insulina, poziom cukru we krwi bezustannie powiększa się. W związku z tym, ludzie zmagają się z przecukrzeniem, co oznacza po prostu za dużą ilość cukru we krwi człowieka. Osoby, które zmagają się z cukrzycą tego typu w pierwszej kolejności zauważają u siebie ogromne pragnienie, którego nie można zaspokoić. Nie chodzi tu bynajmniej o ludzi wypijających 2-3 litry wody każdego dnia, ale o takich, którzy spożywają 5, 7 i więcej litrów. Cukrzycy muszą walczyć z występującymi regularnie napadami głodu, kiedy wręcz rzucają się oni na jedzenie. Chodzą bardzo często oddawać mocz, a do tego występuje u nich obniżenie nastroju, bezustanne zmęczenie oraz zniechęcenie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że choroba ta objawia się także częstymi infekcjami intymnymi, skurczami łydek, które dają się przede wszystkim we znaki w trakcie spoczynku oraz zmianami skórnymi.

W przypadku tego typu cukrzycy wymienione objawy pojawiają się niespodziewanie, intensywnie, a do uzyskania pełnego stadium choroby oraz skutków ubocznych potrzeba jedynie paru tygodni. Chorzy zauważali u siebie znaczny spadek wagi, występowanie zajadów w kącikach ust oraz zapach acetonu wydobywający się z buzi.

 

Elementy, które wpływają na wystąpienie choroby

Kiedy w trakcie dzieciństwa człowiek często zmagał się z różnorodnymi infekcjami możliwość wystąpienia cukrzycy typu 1 w wieku dorosłym jest o wiele większa. Oprócz tego, kiedy członkowie najbliższej rodziny chorują na cukrzycę także należy mieć się na baczności. Kiedy kobieta znalazła się w stanie przedrzucawkowym w trakcie ciąży, musi koniecznie zacząć kontrolować poziom cukru we krwi. Cukrzyca często łączy się z innymi chorobami, które jednak wykazują podłoże autoimmunologiczne, mowa chociażby o stwardnieniu rozsianym.

Niektóre z wymienionych czynników mogą wydawać się oczywiste, inne z kolei dają do myślenia. Jedno jest pewne – warto regularnie kontrolować poziom cukru we krwi, a w razie wystąpienia wymienionych powyżej objawów, nie zwlekać z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu.