Co warto wiedzieć na temat paraliżu sennego

Paraliż senny pojawia się, kiedy tuż przed zapadnięciem w sen niemożliwe jest poruszenie jakąkolwiek częścią ciała. Człowiek jest całkowicie świadomy tego co się z nim dzieje, ale jednocześnie nie ma żadnego wpływu na ten stan. Skąd się biorą takie niecodzienne doznania?

Kilka słów na temat paraliżu sennego

Paraliż senny oznacza pełną świadomość i jednocześnie brak możliwości poruszenia jakąkolwiek częścią ciała. W wielu przypadkach dochodzi do tego również ucisk w klatce piersiowej oraz duszności. Tak samo czujemy się w sytuacji, kiedy ktoś niespodziewanie przerwie nam głęboki sen. W związku z tym wiemy, że jest to stan, który występuje pomiędzy snem a czuwaniem. Pojawienie się paraliżu po raz pierwszy budzi strach, jednakże z naszym ciałem nie dzieje się wtedy nic złego.

W trakcie zasypiania ciało rozluźnia się oraz przestaje poruszać się, dzięki czemu istnieje niewielka szansa na upadek w trakcie nocnego wypoczynku. Kiedy sen nadchodzi powoli, człowiek nie zdaje sobie sprawy, że zaczął się rozluźniać, gdyż jest to czynność na którą nie mamy wpływu. Chociaż w sytuacji, kiedy świadomość niespodziewanie powróci, ciało pozostaje cały czas w sytuacji rozluźnienia i człowiek nie jest w stanie wypowiedzieć ani jednego słowa, ani też się poruszyć.

Omawiany stan pojawia się niezwykle rzadko, ale istnieje i przydarza się ludziom na całym świecie. Statystyki informują, że cztery na dziesięć osób miały w swoim życiu do czynienia a paraliżem sennym. Pojawia się on przede wszystkim w przypadku osób, które mało śpią, rytm snu jest bardzo nieregularny, czyli długie godziny w łóżku w trakcie weekendów oraz krótkie drzemki w ciągu tygodnia. Warto też wspomnieć o sporej dawce stresu, który nie musi trwać długo, gdyż nawet krótkotrwały stres wpływa bardzo destrukcyjnie na stan zdrowia. W trakcie spania na plecach zdecydowanie zwiększa się szansa pojawienia się paraliżu, tak samo jak w momencie zmagania się z chorobą afektywną dwubiegunową. Wybrane leki i schorzenia również wpływają na omawiany stan, który jak przypomnijmy nie jest groźny. Pojawienie się paraliżu nie zagraża naszemu życiu, jednakże może powodować spory niepokój, przede wszystkim w sytuacji, kiedy pojawia się pierwszy raz. Nie wymaga to konsultacji lekarskiej, jednakże w sytuacji, kiedy problemy ze snem wpływają negatywnie na funkcjonowanie należy udać się do specjalisty.