Clenil Modulite

Clenil Modulite to skuteczny, środek pomagający ograniczać objawy astmy i zapobiegać jej atakom. Stosowany codziennie zmniejsza obrzęk dróg oddechowych oraz zapobiega występowaniu innych czynników powiązanych z atakami astmy.

 • Używany regularnie, zmniejsza obrzęki dróg oddechowych i ryzyko ataków astmy.
 • Kontroluje objawy astmy i zapobiega atakom
 • Dozowany za pomocą inhalatora pod ciśnieniem
 • Zawiera steryd przeciwzapalny, który zmniejsza obrzęk spowodowany atakiem.
 • Dostępny w dawkach 50 mcg, 100 mcg, 200 mcg i 250 mcg.

Czym jest Clenil Modulite?clenil-l

Clenil Modulite jest lekiem steroidowym stosowanym w leczeniu objawów i zapobieganiu ataków astmy, takie jak świszczenie, trudności w oddychaniu czy kaszel. Ataki astmy zwykle są wywoływane przez ćwiczenia fizyczne, zimną pogodę, infekcje układu oddechowego czy stres.

Objawy astmy są spowodowane zwężaniem dróg oddechowych, co powoduje trudności w oddychaniu. W trakcie ataku, mięśnie gładkie dróg oddechowych skurczają się, pozostawiając mniej przestrzeni dla powietrza. Procesowi towarzyszy również nadmierne wytwarzanie śluzu, który pogarsza stan.

Jakie są korzyści?

Kontrolowanie ataków astmy w momencie ich wystąpienia może być trudne, co może wywoływać niepokój w trakcie wykonywania ćwiczeń czy w sytuacjach stresowych. Stosując beclomastone codziennie, można uniknąc objawów astmy zanim te się pojawią, pomagając tym samym w prowadzeniu normalnego życia. Clenil Modulite może być również stosowany w polączeniu z lekami lagodzącymi objawy ataku astmy, takie jak Ventolin.

Jak działa ten lek?

Składnikiem aktywnym inhalatorów Clenil Modulite jest dipropionian beklometazonu, który jest sterydem (steroidem) działającym przeciwzapalnie. Clenil Modulite jest wdychany przez użytkownika prosto do płuc, gdzie jest potem wchłaniany. Swoim działaniem powstrzymuje odpowiedz alergiczną w postaci stanu zapalnego, pomagając astmatykom trzymać objawy pod kontrolą.

Zapobiegając odpowiedzi zapalnej powodowanej przez astmę, objawy mogą być zredukowane lub nawet zlikwidowane całkowicie. Oprócz redukowania stanu zapalnego dróg oddechowych, Clenil Modulite może również zapobiegać wytwarzanie śluzu, który u astmatyków jest produkowany w nadmiernych ilościach.

Ułatwia to proces oddychania i redukuje objawy zanim staną się problematyczne dla chorego. Stosowanie inhalatora prewencyjnego pomoże zredukować potrzebę używania leków przynoszących ulgę w trakcie ataków astmy.

Jak używać inhalatora?

Clenil Modulite musi być stosowany regularnie, w przeciwnym wypadku nastąpi nawrót objawów. Dawka początkowa wynosi zwykle inhalatorem dwa razy dziennie, lecz nasz lekarz może określić jaka dawka jest odpowiednia dla każdego pacjenta indywidualnie. Nie należy przekraczać zalecenia bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli używasz inhalator do stosowania doraźnego lub występuje płytkość oddechu, należy podąć dawkę Clenil Modulite. Ma to na celu zapewnienie, że preparat z inhalatora dostanie się do płuc w sposób odpowiedni.

 • Zdejmij nasadkę ochronną z inhalatora
 • Zrób wydech najpełniej jak to możliwe
 • Zamknij usta wokół ustnika inhalatora.
 • Wciśnij górną cześć inhalatora aby wypuścić dawkę i zrób głęboki wdech.
 • Przytrzymaj oddech najdłużej jak potrafisz.
 • Powtórz cykl dla drugiej dawki
 • Zrób wydech i wymień nasadkę.
 • Opłucz usta w celu uniknięcia infekcji grzybiczej

Jakie są dostępne dawki?

Inhalator Clenil jest dostępny w następujących dawkach: 50 mcg, 100 mcg, 200 mcg i 250 mcg. Po wypełnionej konsultacji, nasz lekarz określi najlepszą dla Ciebie dawkę i ilość potrzebnych wziewów. Najczęstszymi dawkami początkowymi dla osób dorosłych jest 200 mcg dwa razy dziennie, która może być dostosowana po rozmowie z lekarzem – w szczególności jeśli czujesz, że dawka 200 mcg nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub odczuwasz skutki uboczne dla tej dawki.

Na rezultaty działania leku trzeba czekać kilka dni, dlatego też nie zaleca się zwiększania dawki bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jeśli zapomnisz o dawce, nie zaleca się dawki uzupełniającej. Wystarczy kontynuowanie leczenia zgodnie z zaleceniami.

Czy występują efekty uboczne?

Jak w przypadku każdego leku, Clenil Modulite może powodować pewne skutki uboczne. Z racji faktu, że lek ten jest wchłaniany do krwi przez płuca, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest mniejsze niż w przypadku tabletek lub leków w postaci płynnej. Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się:

 • Ból gardła
 • Chrypka

Jeśli dzienna dawka przekracza 400 mcg, niektóre osoby mogą być podatne na pleśniawki w gardle lub jamie ustnej, które mogą być leczone za pomocą leków przeciwgrzybicznych. Jeśli przy stosowaniu leku wystąpią utrata masy ciała, nudności, konwulsje lub jakiekolwiek inne poważne skutki uboczne, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych może być zminimalizowane poprzez bycie ust i szczotkowanie zębów po każdorazowym użyciu. Poważniejsze skutki uboczne obejmują:

 • Pokrzywka
 • Wysypka
 • Trudności w oddychaniu
 • Świszczenie
 • Utrata wagi

Jeśli poważniejsze skutki uboczne wystąpią, może to oznaczać że lek nie jest dla Ciebie odpowiedni i/lub masz alergię na składniki leku. W takich przypadkach zaleca się zaprzestanie stosowania leku i skonsultowanie się z lekarzem.

Środki ostrożności

Większość chorych na astmę może bezpiecznie używać lek wraz z inhalatorem do stosowania doraźnego. Pacjentom, którym z medycznych powodów odradzane jest spożywanie alkoholu może być również odradzane stosowanie leku Clenil, gdyż zawiera on etanol.

Zaleca się stosowanie leku osobom, które należą do którejkolwiek z niżej wymienionych grup:

 • Były lub są leczone na gruźlicę
 • Mają zakaz spożywania alkoholu z powodów medycznych
 • Osoby z pogarszającą się astmą

Zawsze sprawdź, czy nie jesteś uczulony na którykolwiek ze składników leku. Jeśli chorujesz na inne schorzenia lub stosujesz inne leki, powiedz o tym w trakcie konsultacji online, aby lekarz mógł ocenić, czy leczenie beklometazonem jest dla Ciebie odpowiednie.