Borelioza – jak się objawia?

Borelioza przypomina grypę, jednakże występują również inne objawy wskazujące, że z człowiekiem dzieje się coś gorszego niż łatwe do wyleczenia przeziębienie. Mowa chociażby o wysypce skórnej, a nawet stanach depresyjnych. Dowiedź się jak najwięcej o tej chorobie, aby móc się ją rozpoznać.

Borelioza – co trzeba o niej wiedzieć?

Borelioza jest stosunkowo nową chorobą. Człowiek zmaga się z nią po ugryzieniu przez kleszcz. Używa do tego śliny, która zostaje dostarczona do rany ugryzionego człowieka, a następnie rozprzestrzenia się w całym organizmie.

Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych boreliozy wymienia się sztywność karku, nudności oraz wymioty, problemy ze słuchem. W innych stanach pojawia się psychoza, a także padaczka. Borelioza oddziałuje także na nerwy twarzowe, co sprawia, że ludzie zmagający się z chorobą mają czasem trudności z zamykaniem oraz otwieraniem oczu, albo opadają im kąciki ust. Innym objawem jest naruszenie nerwów, których zadaniem jest zapewnienie właściwej wizji. Co sprawia, że chorzy nie są w stanie wytrzymać w jasnych pomieszczeniach, cechuje ich światłowstręt.

Jeżeli wymienione skutki uboczne nie nakłonią do wizyty u lekarza bądź specjalista nie rozpozna choroby mogą pojawić się depresje, huśtawki nastroju, znaczna drażliwość, a także brak skupienia uwagi.

Można również wskazać na skutki uboczne, które pojawiają się rzadko, ale mimo wszystko należy o nich wiedzieć. Mowa o zapaleniu pęcherza, braku regularnego miesiączkowa w przypadku kobiet, a także zaburzeniach potencji, kiedy mowa o mężczyznach.

Leczenie boreliozy odbywa się przy pomocy antybiotyków. Jednakże w sytuacji, kiedy choroba jest ściśle związana z narządami, niełatwe jest jej rozpoznanie. Wtedy ogromne znacznie odgrywają zmiany, które widać na skórze. Omawiana choroba może zostać wyleczona, jednakże konieczne jest jej szybkie wykrycie i natychmiastowa reakcja.

Co się dzieje ze skórą?

Jak zostało wspomniane powyżej, choroba może zostać rozpoznana po objawach występujących na skórze. Chodzi o rumień, który wygląda jak owalny pierścień i widnieje w tym miejscu, gdzie człowiek został ugryziony przez kleszcza. Po jakimś czasie zaczyna on zwiększać swoją objętość. Mogą, ale nie muszą wystąpić na nim pęcherze, a niektóre przypadki wskazują również na wystąpienie zmian martwiczych. Oprócz rumienia pojawia się zanikowe zapalenie skóry, czyli plamy na nogach, a także guzy w mosznie, małżowinie usznej bądź sutkach.