Biegunka u dziecka – zadbaj o nawodnienie, uzupełnij utraconą energię

Biegunka u dziecka to sygnał ostrzegawczy. Zawsze pojawia się jako objaw stanu chorobowego, którego przyczyny mogą być bardzo różne. Musimy więc podjąć od razu dwutorowe działania: oprócz diagnozy i leczenia trzeba zająć się zatrzymaniem rozwolnienia, które także może być groźne dla organizmu.

Powód jest zawsze ten sam – wiele litrów wody wydalanych wprost z układu pokarmowego. Jeśli biegunka u dziecka ma gwałtowny przebieg, pojawiający się więcej niż trzy razy na dobę luźny, wodnisty stolec może doprowadzić do całkowitego odwodnienia organizmu. Powoduje to również wypłukanie soli mineralnych i mikroelementów. U niemowląt i dzieci do 3 roku życia jest to o tyle niebezpieczne, że w tym czasie skóra dziecka dopiero wytwarza mechanizmy zatrzymujące wodę, przez co i tak spora jej ilość paruje z powierzchni.

Nie zastanawiaj się, gdy dziecko traci duże ilości płynów

Ostra biegunka u dziecka o wirusowej lub bakteryjnej etiologii, której towarzyszą wymioty (nawet po wypiciu wody) to bezwzględne wskazanie do hospitalizacji. Dla bezpieczeństwa dziecko powinno spędzić ten czas pod kroplówką i stałą opieką medyczną. Jeśli ataki nie są tak częste, można opanowywać sytuację domowymi sposobami. Tak czy inaczej – zawsze najważniejszym zadaniem będzie uzupełnianie płynów i zapobieganie odwodnieniu. Nie wolno u dzieci stosować środków leczniczych dla dorosłych, np. węgla w tabletkach.

Biegunka u dziecka – delikatnie, aczkolwiek konsekwentnie przywracaj równowagę w brzuszku

Oprócz zakażeń wirusowych i bakteryjnych powodem biegunki mogą być zatrucia pokarmowe czy alergie. Zdarzają się również biegunki jako reakcja na obciążenie psychiczne lub spowodowane działaniem przyjmowanych leków.  W każdym przypadku warto uzupełnić florę jelitową przy pomocy znanych preparatów, np. Dicofloru czy Smecty. Można spróbować także domowych sposobów. Jednym z nich będzie herbatka z czarnych jagód, których działanie na treść pokarmową jest znane od lat.

Gdy odwodnienie już nie grozi, należy pomyśleć nad wzmocnieniem organizmu

Po rewolucji w jelitach należy umiejętnie uzupełniać substancje odżywcze. Jeśli dziecko dobrze reaguje na pokarm, można spróbować marchwi utartej z jabłkiem – zagęszczające właściwości pektyn pozwolą przywrócić równowagę w układzie pokarmowym. Gdy zdarzy się biegunka u dziecka, po jej ustaniu należy unikać ciężkostrawnych dań, sosów i słodyczy. Najlepiej zacząć dietę od lekkich sucharków, chrupek kukurydzianych czy delikatnego ciepłego rosołu.