Aparat ortodontyczny – nie tylko w trosce o estetykę

  • admin
  • 8 września 2018
  • Możliwość komentowania Aparat ortodontyczny – nie tylko w trosce o estetykę została wyłączona

Posiadanie równych, jednorodnych zębów nie jest wyłącznie kwestią estetyczną. Jak bowiem wskazują eksperci, jakiekolwiek wady zgryzu mogą wpływać na rozwój próchnicy, powstawanie chorób dziąseł a także innych schorzeń jamy ustnej. Z tego powodu bardzo wiele osób podejmuje decyzję o zakupie aparatu ortodontycznego. Niegdyś jego posiadanie kojarzyło się z nieestetycznymi drucikami z metalu na zębach. Obecnie są one synonimem troski o zdrowie.

Aparaty ortodontyczne stałe

Jest to podstawowy rodzaj aparatów. Jeżeli zdecydujemy się na leczenie z ich udziałem, będzie ono bardzo skuteczne oraz relatywnie krótkie. Aparaty stałe wykonuje się w 100% ze stali chirurgicznej. Składają się one z zamków przyklejanych na zęby oraz metalowego drucika. Mocuje się go do zamków oraz gumeczek, które nazywa się ligaturami. Ligatury przytrzymują drucik w zamkach.

Dla osób, które cenią sobie estetyczny wygląd, a jednocześnie nie chcą decydować się na klasyczne metalowe zamki dedykowane są aparaty wyprodukowane z ceramiki bądź z szafiru. Zamki w takich aparatach mogą być wykonane z ceramicznego materiału, który będzie posiadał kolor kości lub przezroczystego szafiru. Jedyna część, która pozostaje metalowa, to drucik. Wówczas jedynie on jest widoczny na uzębieniu. Wymiana gumowych ligatur ma miejsce w gabinecie ortodonty w trakcie regularnych wizyt. Oprócz tego specjalista dokręca bądź zmienia drucik, które utrzymuje aparat w zależności od tego, w jaki sposób przebiega leczenie.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Ruchome aparaty nosi się wyłącznie w określonym czasie w ciągu doby, na przykład na noc. Z tego powodu aparaty ortodontyczne ruchome charakteryzują się znacznie niższym poziomem skuteczności aniżeli aparaty stałe. Taka metoda leczenia wskazana jest wyłącznie dla pacjentów, u których wykryto niewielkie wady zgryzu bądź u małych dzieci, które posiadają na tyle plastyczne zęby, że jego stosowanie daje pożądane efekty.

Jeden z ciekawszych aparatów ortodontycznych ruchomych to taki, który składa się z przezroczystych nakładek. Są one prawie niewidoczne na zębach, a aparat bardzo dobrze sprawdza się u osób, które nie chcą, aby o leczeniu zgryzu wiedziały osoby postronne. Nakładki należy wymieniać co około cztery tygodnie. Dzięki temu po jakimś czasie zęby uzyskują pożądany typ ustawienia. Tego typu aparat, podobnie jak pozostałe aparaty ruchome doskonale sprawdzą się przy korekcie małych wad zgryzu. Należy również pamiętać, że leczenie za pomocą ruchomych aparatów ortodontycznych przyniesie efekty tylko wtedy, gdy pacjent będzie przestrzegał ustalonego przez lekarza ortodontę czasu ich noszenia.