Alergie pokarmowe u dorosłych

Czym jest alergia pokarmowa ?

Alergia pokarmowa jest zaliczana do grupy chorób w charakterze alergicznym, występujące głównie w populacji dziecięcej, ale również mogą dotykać one osób dorosłych. Schorzenie to polega na tym, że organizm po spożyciu określonego składniku pokarmu nie reaguje w sposób prawidłowy, jak u osoby zdrowej.

Jak leczyć alergię pokarmową ?

W przypadku alergii pokarmowej u dorosłych najbardziej zalecanym sposobem jest stosowanie tak zwanej diety eliminacyjnej. Ten rodzaj diety jest komponowany w taki sposób, aby nie zawierała ona produktów, na które jest uczulona dana osoba. Natomiast w przypadku, gdy po stosowaniu diety objawy uczulenia nadal nie ustępują, to konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego przez lekarza.

Innym sposobem na leczenie alergii pokarmowej jest odczulanie, czyli tzw. immunoterapia swoista. Metoda ta jest o tyle skuteczna, że po długotrwałym leczeniu, nasz układ immunologiczny przestaje reagować na dawki alergenu.

Jak rozpoznać alergię pokarmową ?

Rozpoznanie alergii pokarmowej nie jest łatwą sprawą. Wynika z tego również, że często osoba chora jest uczulona na parę produktów. Najistotniejszym elementem w diagnostyce alergii pokarmowej u osoby dorosłej jest oczywiście wywiad i badanie lekarskie. Rozmowa z pacjentem ma na celu przede wszystkim ustalenia źródła dolegliwości, jego nasilenia, przyczyny nawyków żywieniowych związanym ze stylem życia, a także tego, czy w rodzinie pacjenta miały miejsce podobne objawy. Kolejnym etapem w wykryciu alergii pokarmowej jest wykonanie odpowiednich testów alergicznych, które mają na celu potwierdzenie związku prezentowanych przez osobę chorą objawów na tle alergicznym oraz określenie, na jakie konkretne produkty osoba jest uczulona. Nie istnieje niestety jeden uniwersalny test, dzięki któremu można odpowiedzieć na powyższe pytania, dlatego też lekarze zalecają serie badań, do których zaliczamy, m.in. badania krwi, testy skórne, testy eliminacyjne, testy prowokacyjne.

Objawy alergii pokarmowych

Alergie pokarmowe u osób dorosłych cechują się różnorodnością obserwowanych objawów. Dolegliwości są wstanie pojawić się od razu po spożyciu pokarmu, na który osoba chora jest uczulona lub też po pewnym czasie – nawet po kilku godzinach od spożycia pokarmu.

Zmiany te mogą dotyczyć:

  • skóry – uczucie swędzenia, zmiany rumieniowe, obrzęk, atopowe zapalenie skóry
  • oczu – zaczerwienienie, nadmierne łzawienie, opuchlizna
  • układu pokarmowego – afty, silne kurczowe bóle brzucha, alergiczne zapalenie jamy ustnej, biegunka
  • układu oddechowego – wodnisty katar, astma, uczucie zatkanego nosa
  • układu nerwowego – uczucie zmęczenia, migrena