6 zalet spożywania imbiru

Imbir to obecnie coraz częściej używana przyprawa pochodząca z Azji. Ceni się ją nie tylko ze względu na wyjątkowy ostry smak, ale również ze względu na właściwości lecznicze. Jakie są zalety spożywania imbiru?

1. Działanie rozgrzewające

Imbir ma znany ostro-gorzki smak, który świetnie komponuje się nie tylko z mięsnymi potrawami. Dzięki zawartości olejków eterycznych korzeń ten rośliny poprawia krążenie krwi i świetnie rozgrzewa organizm. Tę właściwość można wykorzystać nie tylko profilaktycznie w sezonie grypy i przeziębień, ale także wtedy gdy już dojdzie do infekcji. Według niektórych źródeł najlepiej w tym celu sprawdza się świeży gotowany korzeń, jednak można użyć także standardowej sproszkowanej przyprawy. Wystarczy dodać imbiru do standardowej herbaty, aby poczuć różnicę.

2. Działanie przeciwzapalne

Napar z imbiru nie tylko doskonale rozgrzewa podczas choroby, ale również może pomóc w szybszym zdrowieniu. Ma bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi drobnoustrojów. Z tego też powodu warto stosować napar z imbiru nie tylko do płukania gardła w czasie choroby, ale także jako dodatkowy środek profilaktyczny przeciwko próchnicy.

3. Przeciwdziała mdłościom

Zarówno w przypadku choroby lokomocyjnej, jak i w sytuacji, gdy mdłości są spowodowane wahaniem poziomu hormonów w czasie ciąży, to właśnie napar z imbiru może być wybawieniem. Ekstrakt z imbiru zawiera wiele dostępnych w aptece środków przeciwko chorobie lokomocyjnej i morskiej.

4. Działa korzystnie na żołądek i wątrobę

Według niektórych źródeł imbir można stosować profilaktycznie przeciwko chorobie wrzodowej. Warto również pamiętać o jego działaniu żółciopędnym, ponieważ nie tylko wspomaga to proces trawienia, ale także przeciwdziała powstawaniu złogów w przewodach żółciowych.

5. Wspomaga koncentrację

To działanie imbiru jest związane z jego właściwościami rozgrzewającymi. Dzięki poprawie przepływu krwi przez naczynia krwionośne mózg zostaje lepiej odżywiony, co może wpłynąć korzystnie na koncentrację.

6. Może pomóc przy migrenie i bolesnych okresach

Imbir może być stosowany w kuracjach przeciwko migrenie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku uciążliwych ataków konieczne jest przeprowadzenie kuracji ziołowej, której efekty nie muszą być widoczne od razu. Zastosowanie imbiru przy bolesnych miesiączkach powinno być za to odczuwalne dość szybko. Prozdrowotne właściwości imbiru w tym przypadku wynikają z jego oddziaływania na mięśnie gładkie. Dzięki składnikom zawartym w imbirze powinno dojść do ich rozluźnienia, co jest istotne zarówno w przypadku migreny, jak i bolesnych miesiączek.